„Největší roli v tom hraje nejistota“: Odborníci zhodnotili, jaký dopad měla pandemie covidu na území ČR na porodnost

Až ve světě vypukla pandemie koronaviru a vlády jednotlivých států nastavily svá přísná opatření, tak se předpokládalo, že dojde ke zvětšení porodnosti po celém světě.

Ruce/Ilustrační foto/Zdroj: youtube.com

Výjimkou nebyla ani Česká Republika. S tím, že práce se začala na dálku a lidí trávili čas doma, tak odborníci předpokládali, že i v tuzemsku se začne tak zvaný babyboom.

Porodnice/Ilustrační foto/Zdroj: youtube.com

Nyní ale lze zhodnotit, že k tomuto nedošlo, což potvrzují předběžné výsledky průzkumu vědců z Univerzity Karlovy a Masarykovy univerzity. O tom informuje na svých webových stránkách portál zpravy.aktualne.cz.

Dítě/Ilustrační foto/Zdroj: youtube.com

Velká část lidí, žijících v České Republice, považují toto období za nestabilní a nepříznivé pro to, aby na svět předvést svého potomka.

Porodnice/Ilustrační foto/Zdroj: youtube.com

„Největší roli v tom hraje nejistota – lidé se obávají ztráty příjmu nebo zaměstnání, ale mají i obecné obavy ohledně budoucnosti nebo zdraví a z dostupnosti zdravotní péče,“ míní demografka Jiřina Kocourková.

Dítě/Ilustrační foto/Zdroj: youtube.com

Kocourková navíc varuje, že se v republice snižuje počet žen v reprodukčním věku, a to ve věkovém rozmezí od patnácti do devětačtyřiceti let.

Porodnice/Ilustrační foto/Zdroj: youtube.com

Může se to stát klíčovým aspektem, proč v následujících několika letech v tuzemsku výrazně klesne porodnost.

PSALI JSME: „JÁ, MANŽEL S ODŘENÝM NOSEM, ANETKA A MATÝSEK“: IVETA VÍTOVÁ PO NÁVRATU Z PORODNICE ZVEŘEJNILA FOTKY SVÉ RODINKY A PROMLUVILA, KDY SE CHYSTÁ VRÁTIT SE DO PRÁCE

ČTĚTE TAKÉ: PO PORODU SI VRÁTILA PŮVODNÍ POSTAVIČKU: S KÝM NECHÁVÁ DCERKU PATRICIE PAGÁČOVÁ, KDYŽ MUSÍ ŘEŠIT PRACOVNÍ ZÁLEŽITOSTI

Share