Nedostatky sankční politiky vůči Rusku ho podněcují jít dále a nezastavovat se

Díky telefonickým rozhovorům a emailům zachyceným speciálními službami zaměstnanců různých podniků ruského vojensko-průmyslového komplexu je známo, že sankce uvalené na Rusko protiválečnou koalicí západních zemí stále nelze nazvat všeobjímajícími. Informuje o tom web Hyser.

Sankce/ ilustrační foto/ Zdroj: YouTube

Ruské zbrojovky nadále dostávají potřebné suroviny a díly ze třetích zemí. Za prvé, mluvíme o tom, jak Rusové využívají své spojení v arabských státech. Rovněž byly zajištěny tajné dodávky komponentů pro vojensko-průmyslový komplex Ruské federace ze států Latinské Ameriky a Afriky, Indie a Číny.

Sankce proti Rusku/ ilustrační foto/ Zdroj: YouTube

Například 14. července Ruská federace odpálila rakety na město Vinnica, ležící daleko od frontové linie, zabila nejméně 23 lidí (včetně 3 dětí) a zranila více než 120 lidí. Tento raketový útok zastínil začátek jednání ministrů financí G20 v Indonésii. Američtí a kanadští představitelé Janet Yellenová a Chrystia Freelandová odsoudily ruskou „krutou a nespravedlivou válku“ a uvedly, že všichni ruští představitelé, včetně finančních úředníků, jsou osobně odpovědní za válečné zločiny na Ukrajině.

Existuje několik způsobů, jak podniky ruského VPK obcházejí uložené sankce. Přeložíme ty nejpoužívanější.

Sankce proti Rusku/ ilustrační foto/ Zdroj: alvexa.com

Za prvé, existuje nejméně 15 ruských obranných společností, které se zatím dokázaly vyhnout sankcím ze strany protiputinovské koalice. Například společnost VSMPO-Avisma, která je největším světovým dodavatelem titanu a je z 25 % vlastněna státní korporací Rostec, největší v rámci vojensko-průmyslového komplexu Ruské federace. Tato společnost dodává suroviny pro výrobu vojenských letadel Su-34 a další vojenské techniky. Možná důvodem nedostatku omezení vůči této společnosti je to, že má dceřiné společnosti v USA, Švýcarsku a Spojeném království. Mezi další firmy, které se sankcím vyhnuly, patří závod Degtyarev, který vyrábí kulomety, protitankové a protiletadlové zbraně, závod na speciální náboje Klimovskij a závod na pušky Novosibirsk.

Sankce proti Rusku / ilustrační foto / Zdroj: YouTube

Za druhé, i když Západní země zavedly sankce proti právnické osoby – podniky vojensko-průmyslového komplexu RF, se rozšířili na fyzických osob – od oligarchů, kteří vlastní balík akcií vojenských továren, pokračování vedením podniků vojensko-průmyslového komplexu, a po jejich zaměstnanci. Všichni mají možnost pohybovat se po světě od Brazílie po Myanmar, a vyjednávat o vytvoření tajných schémat, aby obcházeli restriktivní opatření uvalená na struktury ruského VPK.

Sankce/ ilustrační foto/ Zdroj: ua.interfax.com

Takže restrikce unikly:

– Farid Abdrakhmanov – generální ředitel konstrukční kanceláře „Novator“, která vyrábí řízené střely „Caliber“ (to byly ty, které zasáhly Vinnici);

– Alan Lushnikov – bývalý ministr dopravy Ruské federace, největší akcionář koncernu „Kalašnikov“;

– Jan Novikov – generální ředitel společnosti Diamond-Antej, která se specializuje na výrobu raket a protiraketových systémů;

– Sergej Pitikov – generální ředitel „Konstrukční kanceláře strojírenství“, zabývající se výrobou raket;

– Igor Churbanov – generální ředitel továrny Votkin, která vyrábí rakety;

– Denis Paltsev – výkonný ředitel společnosti Arseniev Aviation Company Progress pojmenované po M. Sazykinovi, která vyrábí útočné vrtulníky Ka-52 Alligator;

– Sergej Korotkov – člen představenstva společnosti vlastnící Novosibirský letecký závod pojmenovaný po V. Čkalovovi, který vyrábí vojenská letadla Su-34.

Budova Mezinárodního trestního soudu (ICC) v Haagu/ ilustračné foto/ Zdroj: YouTube

Aby tedy bylo možné přiblížit konec války a zajistit suverenitu územní celistvosti Ukrajiny, musí členské země Ramsteinské koalice a jejich spojenci dát omezením komplexní charakter a také odstranit všechny existující mezery, které umožňují sankce obcházet.

Ruský prezident Vladimir Putin / Zdroj: youtube.com

14 července v Haagu 45 zemí dohodli koordinovat vyšetřování údajných válečných zločinů na Ukrajině, a to je jistě skvělá zpráva. Ale ještě více Ukrajinců a nás všech by mohlo potěšit opatření, která mají zabránit novým hrůzám války.

Válka na Ukrajině/ ilustrační foto/ Zdroj: facebook.com

PSALI JSME: KOLIK OBČANŮ CHCE, ABY SE UKRAJINA STALA ČLENEM EU: ZDA ČEŠI PODPORUJÍ VSTUP UKRAJINY DO NATO

PŘIPOMÍNÁME: „RUSKO DEPORTOVALO 2 MILIONY UKRAJINCŮ“: ZELENSKYJ VAROVAL EVROPU, ŽE PUTIN MÁ V PLÁNU JÍT DÁL

Share