Kolik občanů chce, aby se Ukrajina stala členem EU: Zda Češi podporují vstup Ukrajiny do NATO

Centrum pro výzkum veřejného mínění provedlo průzkum, Češi odpovídali na otázky, které se týkaly Ukrajiny. Více než polovina dotázaných by podpořila vstup Ukrajiny do Evropské unie. 41 procent lidí by souhlasilo s tím, aby se Ukrajina stala členem NATO. Stejný počet lidí se ale vyslovil proti. Informuje o tom CNN Prima News.

58 procent lidí souhlasí s kroky vlády, které dělá na podporu Ukrajiny. S jednáním vlády nesouhlasilo 35 procent respondentů. Téměř každý druhý Čech označil pomoc ukrajinskému státu za přiměřenou. 42 procent lidí uvedlo, že tato pomoc je přílišná. Pomoc byla nedostatečná jen podle tří procent dotázaných.

Souhlasí Češi s kroky vlády podporující Ukrajinu? / Zdroj: cvvm.soc.cas.cz

85 procent dotázaných podporuje vyvíjení diplomatického tlaku na Rusko. Většina respondentů souhlasí s poskytnutím finanční pomoci ukrajinskému státu, nebo s politickou a ekonomickou izolací Ruské federace.

Zhruba polovina občanů by podpořila poskytnutí vojenského materiálu ukrajinské armádě. Jen 18 procent lidí by ale souhlasilo s tím, aby Česko vyslalo na Ukrajinu české vojáky. Proti tomu se vyslovilo 73 procent občanů.

S jakými kroky mezinárodního společenství v souvislosti s válkou na Ukrajině Češi souhlasí? / Zdroj: cvvm.soc.cas.cz

Každý třetí český občan se velmi obává, že Rusko může proti Ukrajině použít jaderné zbraně. Někteří lidé měli také obavy, že by tato zbraň mohla být použita proti Česku.

58 procent respondentů podporuje vstup Ukrajiny do EU. Proti tomu bylo 27 procent Čechů. Je třeba také říci, že 41 procent respondentů souhlasí s tím, aby Ukrajina byla členem EU, ale podle jejich názoru by to mělo stát později. Minulý měsíc se Ukrajina stala kandidátem na členství v EU.

Podporují Češi vstup Ukrajiny do EU a NATO? / Zdroj: cvvm.soc.cas.cz

Vstup Ukrajiny do NATO však podporuje méně lidí, a to 41 procent občanů. Stejný počet dotázaných nepodporuje začlenění Ukrajiny do Severoatlantické aliance.

PSALI JSME: „RUSKO DEPORTOVALO 2 MILIONY UKRAJINCŮ“: ZELENSKYJ VAROVAL EVROPU, ŽE PUTIN MÁ V PLÁNU JÍT DÁL

PŘIPOMÍNÁME: ZDA JE RUSKO SCHOPNO VYPROVOKOVAT KONFLIKT S NATO: CO ŘEKL VEDOUCÍ OBORU BEZPEČNOSTNÍ A STRATEGICKÁ STUDIA

Share