„Nebude to poslední varianta viru“: WHO se snaží pochopit, proč je delta tak nebezpečná

Podle odborníků by mělo být očkováno 70% světové populace, aby se skutečně zpomalil přenos viru a snížilo se riziko nových mutací koronaviru.

Varianta koronaviru/ ilustrační foto/ Zdroj: ria.ru

Světová zdravotnická organizace uvedla, že se stále snaží pochopit, proč delta varianta viru je nakažlivější a potenciálně komplikuje průběh onemocnění než původní virus.

Koronavirus/ ilustrační foto/ Zdroj: dw.com

„Opravdu se snažíme lépe porozumět tomu, proč se delta přenáší rychleji,“ řekla podle CNBC šéfka oddělení WHO pro nové nemoci Maria van Kerkhoveová.

Pacientka/ ilustračné foto/ Zdroj: aaa.com.fr

„V delta variantě existují určité mutace, které umožňují viru snadněji se přichytit k buňce. Podle některých laboratorních studií v některých simulovaných systémech lidských dýchacích cest dochází ke zvýšené replikaci,“ dodala.

Americký centrum pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) nedávno varoval, že delta varianta viru je nakažlivější než prasečí chřipka, nachlazení a dětská obrna.

Šéfka oddělení WHO pro nové nemoci Maria van Kerkhoveová/ Zdroj: statnews.com

Podle CDC je tato varianta viru nakažlivá jako plané neštovice. Navíc může zhoršit stav starších lidí, i když jsou plně očkováni.

WHO očekává, že se objeví další nebezpečné kmeny. „Čím více varianty cirkulují, tím více se přizpůsobují a v průběhu času se mění,“ uvedla epidemioložka Světové zdravotnické organizace.

V nemocnici/ ilustrační foto/ Zdroj: dw.com

„Nebude to poslední verze viru, o které mluvíme,“ řekla Maria Van Kerkhoveová.

PSALI JSME: POČET LIDÍ NA CELÉM SVĚTĚ, KTEŘÍ NEPŘEŽILI KORONAVIRUS, VZROSTL O 21%, OZNÁMILA WHO

PŘIPOMÍNÁME: SMUTNÁ ČÍSLA S NADĚJÍ: WHO ZVEŘEJNILA ÚDAJE O POČTU LIDÍ, KTEŘÍ NÁKAZU KORONAVIREM NEPŘEŽILI

Share