Podle odborníků by mělo být očkováno 70% světové populace, aby se skutečně zpomalil přenos viru a snížilo se riziko nových mutací koronaviru.
Světová zdravotnická organizace uvedla, že se stále snaží pochopit, proč delta varianta viru je nakažlivější a potenciálně komplikuje průběh onemocnění než původní virus.
„Opravdu se snažíme lépe porozumět tomu, proč se delta přenáší rychleji,“ řekla podle CNBC šéfka oddělení WHO pro nové nemoci Maria van Kerkhoveová.
„V delta variantě existují určité mutace, které umožňují viru snadněji se přichytit k buňce. Podle některých laboratorních studií v některých simulovaných systémech lidských dýchacích cest dochází ke zvýšené replikaci,“ dodala.
Americký centrum pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) nedávno varoval, že delta varianta viru je nakažlivější než prasečí chřipka, nachlazení a dětská obrna.
Podle CDC je tato varianta viru nakažlivá jako plané neštovice. Navíc může zhoršit stav starších lidí, i když jsou plně očkováni.
WHO očekává, že se objeví další nebezpečné kmeny. „Čím více varianty cirkulují, tím více se přizpůsobují a v průběhu času se mění,“ uvedla epidemioložka Světové zdravotnické organizace.
„Nebude to poslední verze viru, o které mluvíme,“ řekla Maria Van Kerkhoveová.
PSALI JSME: POČET LIDÍ NA CELÉM SVĚTĚ, KTEŘÍ NEPŘEŽILI KORONAVIRUS, VZROSTL O 21%, OZNÁMILA WHO
PŘIPOMÍNÁME: SMUTNÁ ČÍSLA S NADĚJÍ: WHO ZVEŘEJNILA ÚDAJE O POČTU LIDÍ, KTEŘÍ NÁKAZU KORONAVIREM NEPŘEŽILI