„Navrhneme zmrazení platů všem ústavním činitelům“: Petr Fiala řekl, že některým zaměstnancům veřejné sféry se platy zvýší

Ministři se rozhodli zmrazit platy všech ústavních činitelů. Návrh už schválila vláda a podle něho by byl růst těchto platů zmrazen na dobu jednoho roku. Kromě toho by ale měly růst platy lidí v některých sektorech. Informuje o tom server Novinky.cz.

Petr Fiala / Zdroj: youtube.com

„Rozhodli jsme o tom, že na dobu jednoho roku navrhneme zmrazení platů všem ústavním činitelům,“ řekl předseda vlády Petr Fiala. Dodal, že resort práce a sociálních věcí už začal připravovat novelu zákona, která to umožní.

Podle tohoto návrhu budou poslanci, senátoři, prezident, členové kabinetu, vedení Nejvyššího kontrolního úřadu, ústavní a další soudci a členové Bankovní rady České národní banky dostávat stejný plat jako dříve.

Petr Fiala / Zdroj: youtube.com

Bývalý předseda vlády Andrej Babiš také před několika měsíci navrhl zmrazení růstu platů části politiků. Chtěl to však na pět let. Poslanci tehdy návrh schválili, senátoři s ním ale nesouhlasili.

Nyní Andrej Babiš jako poslanec navrhuje podobné, totiž zmrazení platů některých politiků na období od roku 2022 do roku 2026.

Andrej Babiš / Zdroj: youtube.com

Pokud se nyní nerostou mzdy státních zaměstnanců, neměly by se podle Petra Fialy zvyšovat ani mzdy ústavních činitelů. Nyní existuje pouze výjimka pro ty lidi, kteří bojují proti epidemii koronaviru.

Kromě toho premiér uvedl, že se ministři dohodli, že v některých státních sektorech budou platy navýšeny. Nesouhlasili však s návrhem svých předchůdců na zvýšení platů téměř všem státním zaměstnancům.

Marian Jurečka / Zdroj: youtube.com

Premiér vysvětlil, že navýšení bude jen částečné, protože je třeba zohlednit stav rozpočtu a některé další věci. Proto by například měly růst platy těch lidí, kteří bojují s koronavirem v první linii.

To by se týkalo například i policistů, hasičů, vojáků nebo pracovníků sociálních služeb. Platy zdravotníků by měly vzrůst o 6 % a platy pedagogických pracovníků v regionálním školství o 2 %. Stejný plat jako nyní ale budou i nadále dostávat státní úředníci.

Zbyněk Stanjura / Zdroj: youtube.com

Minulá vláda navrhla zvýšit platy plošně o 1,4 tisíce Kč. S tímto návrhem souhlasil dříve nový šéf resortu práce a sociálních věcí Marian Jurečka, proti byl ale šéf státní pokladny Zbyněk Stanjura.

PSALI JSME: „OMIKRON NEVYHNUTELNĚ VYTLAČÍ DELTU“: LADISLAV DUŠEK PROZRADIL, JAK SE MŮŽE EPIDEMICKÁ SITUACE V NÁSLEDUJÍCÍCH TÝDNECH VYVÍJET

PŘIPOMÍNÁME: CESTA Z PANDEMIE: WHO OZNAČILA PODMÍNKY PRO UKONČENÍ PANDEMIE KORONAVIRU

Share