Náměstek generálního tajemníka OSN sotva našel slova poté, co viděl v Buči a Irpini: „Příliš vysoká cena“

„Ukrajinští civilisté platí za tuto válku příliš vysokou cenu,“ řekl náměstek generálního tajemníka OSN Martin Griffiths po setkání v Irpini a Buči.

V Mariupolu / ilustrační foto/ Zdroj: YouTube

Koordinátor humanitární pomoci OSN Martin Griffiths uvedl, že v důsledku války na Ukrajině více než 11 milionů 300 tisíc lidí muselo prchnout ze svých domovů a život velké množství civilistů je nepřijatelné, zejména v Mariupol je centrem pekla.

Griffiths to řekl během projevu na zasedání Rady Bezpečnosti OSN 5. dubna, jak informuje portál Znaj.ua.

„Ukrajinští civilisté platí za tuto válku příliš vysokou cenu,“ zdůraznil.
Koordinátor humanitární pomoci OSN oznámil, že za poslední týdny zemřelo ve válce na Ukrajině 1043 lidí, mezi nimiž je velký počet dětí.

Válka na Ukrajině/ ilustrační foto/ Zdroj: facebook.com

„Jsem přesvědčen, že tato čísla jsou podhodnocená. Mluvíme o poškození občanské infrastruktury, škol, školek, zdravotnických zařízení. A pokud se podíváme na aktuální čísla, více než 11 milionů 300 tisíc lidí již byli nuceni uprchnout ze svých domovů. A více než 4 miliony uprchlíků z Ukrajiny jsou nyní v přátelských sousedních zemích. To znamená, že ve skutečnosti mluvíme o více než čtvrtině ukrajinské populace, která byla nucena prchat v krátkém časovém období,“ řekl Griffiths.

V Mariupolu / ilustrační foto/ Zdroj: YouTube

„Můžeme si představit, že čísla se budou i nadále zvyšovat, dokud neuděláme nějakou přestávku, dokud nedosáhneme míru,“ poznamenal.

Koordinátor humanitární pomoci OSN označil Mariupol za centrum pekla.

Válka na Ukrajině/ ilustrační foto/ Zdroj: facebook.com

„Kvůli útočným akcím jsou životy mnoha civilistů nesnesitelné. Ženy, děti a staří lidé byli uvězněni příliš dlouho. Obyvatelé Mariupolu jsou pět týdnů v blokádě a to vše je velmi dobře zdokumentováno. Mariupol je skutečně centrum pekla,“ řekl Griffiths.

Martin Griffiths / Zdroj: YouTube

Uvedl také, že další města, například Černigov, Sumy a Charkov zůstávají odříznuty od základního zboží a služeb.

„A velmi nebezpečné podmínky také brání naší snaze získat přístup k této mírové populace. Samozřejmě, že civilní obyvatelstvo by mělo dostat možnost vycestovat bez rizika útoků a bombardování,“ zdůraznil koordinátor humanitární pomoci OSN.

Budova divadla v Mariupolu / ilustrační foto/ Zdroj: lviv1256.com

On také vyzval všechny strany, aby respektovaly normy mezinárodního práva a umožnit humanitární organizace bezpečný, neomezený a rychlý přístup ke všem lidem, ať jsou kdekoliv na území Ukrajiny.

PSALI JSME: „JE TO JENOM HEZKÉ PŘÁNÍ“: PETR FIALA KOMENTOVAL SLOVA MINISTRYNĚ OBRANY O AMERICKÉ ZÁKLADNĚ V ČR

PŘIPOMÍNÁME: KREML: VSTUP FINSKA A ŠVÉDSKA DO NATO NEPŘINESE EVROPĚ DODATEČNOU BEZPEČNOST

Share