Kvůli tání sněhu a dešťům se výrazně zvedla hladina vody v řekách. Na jednom místě byl v Česku třetí povodňový stupeň, na několika místech druhý stupeň a ve většině ostatních první stupeň. Varoval před tím Český hydrometeorologický ústav. Podle jejich informací by největší riziko mohlo být v Karlovarském kraji.
Například na severu v Královéhradeckém kraji dosáhly některé řeky prvního stupně. Jde o Labe, Divoká, Metuje, Cidlina a další.
Nedaleko Trutnova byl ale třetí povodňový stupeň v řece Labe. Český hydrometeorologický ústav ale upozornil, že měřící stanice, která se tam nachází nyní je v testovacím režimu. To znamená, že data nemusí být přesná.
Tání sněhu ovlivnilo hladinu vody v řekách i v Ústeckém kraji. Nyní tam mají některé řeky první stupeň. V Děčíně očekávají, že hladina řeky Labe ještě vzroste, proto se rozhodli stavět protipovodňovou zeď.
Na případnou záplavu ve městě se připravuje také městská policie, která například radí občanům, aby neparkovali svá auta v místech, kam by mohla proudit voda.
Zatím je tam situace stabilní, ale vše se může v neděli 7. února výrazně zhoršit.
Nelehká situace je také v Karlovarském kraji, kde některé řeky dosáhly druhého stupně. Voda z některých řek vytekla z břehů a zaplavila okolní louky i sklepy domů. Na některých místech hasiči použili pytle s pískem a tím zachránili domy před záplavami.
V jižní části země měla většina řek první stupeň. Předpokládá se, že řeky tam již nepřekročí první stupeň, kromě toho, že se ostatní řeky dostanou na první stupeň. Voda by neměla vylévat z koryt řek.
Podobná situace je i v Pardubickém kraji a na jižní Moravě. Na některých místech hasiči používali pytle s pískem, čímž domy chránili před vodou z polí.
Hlavními důvody pro zvýšení hladiny řek jsou deště a tání sněhu.
PŘIPOMÍNÁME: “JÁ VŮBEC NEVÍM, NEMÁM ŽÁDNÉ ZPRÁVY”: JAKÝ PLÁN POSLEDNÍHO ROZLOUČENÍ MÁ ŠTAIDLOVÁ RODINA