„Myslím si, že Alena Schillerová bude mít možná místo nejhoršího ministra financí“: Bývalý viceguvernér ČNB Mojmír Hampl kritizoval současnou šéfku resortu financí

Bývalý viceguvernér České národní banky Mojmír Hampl a současný guvernér ČNB Jiří Rusnok kritizovali ministryni financí Alenu Schillerovou kvůli jejím výrokům. Uvedli, že její kritika zvyšování základních úrokových sazeb nebyla kompetentní. Hampl dodal, že možná bude v budoucnu označována za nejhorší šéfku resortu financí. Řekli to v pořadu Otázky Václava Moravce v ČT. Informuje o tom portál Novinky.cz.

„Myslím si, že až se budou psát dějiny hospodářské politiky popandemické a předpandemické, ale i po roce 1989, tak ona bude mít možná místo nejhoršího ministra financí,“ řekl Mojmír Hampl o Aleně Schillerové.

Mojmír Hampl / Zdroj: youtube.com

Před tím ministryně financí kritizovala rozhodnutí ČNB o zvýšení základních úrokových sazeb. Naposledy byly úrokové sazby tak vysoké před rokem 1997.

Alena Schillerová na tuto kritiku odpověděla, že tento pořad Otázky Václava Moravce neviděla, svůj názor však nezměnila. Negativně vnímá, že měnová politika se za současných ekonomických podmínek stala omezenější.

Alena Schillerová / Zdroj: youtube.com

Česká národní banka ve čtvrtek rozhodla o zvýšení základní úrokové sazby o 0,75 procenta a nyní činí 1,5 procenta. Analytici však předpokládali, že toto zvýšení bude 0,5 procenta.

Jedním z důvodů mohla být inflace. Opozice kvůli tomu kabinet často kritizovala.

Jiří Rusnok / Zdroj: youtube.com

Šéfka resortu financí byla s takovým rozhodnutím České národní banky nespokojena a řekla, že je to spíše typické pro rozvojové země.

To se nelíbilo ani předsedovi vlády Andreji Babišovi, podle něj by to mohlo negativně ovlivnit ekonomickou situaci.

Alena Schillerová / Zdroj: youtube.com

Guvernér ČNB Jiří Rusnok řekl, že výroky ministryně financí jsou podle něj nekompetentní. Prý používala pojmy, které se tam nehodily. Podobný názor měl i Mojmír Hampl.

PSALI JSME: MAREK ZTRACENÝ PO PÁDU Z PÓDIA OPĚT VYSTUPUJE: S JAKÝM NEOBVYKLÝM DOPLŇKEM SE ZPĚVÁK OBJEVIL NA SCÉNĚ

PŘIPOMÍNÁME: “MÁME TU PINK OCTOBER”: ANNA SLOVÁČKOVÁ PROMLUVILA, PROČ ŘÍJEN JE VELICE DŮLEŽITÝM MĚSÍCEM

Share