Mutace omikron přežije na nábytku nebo na plastovém povrchu déle než jiné varianty koronaviru: Co na to řekli čeští vědci

Japonští vědci oznámili, že mutace omikron může dlouho přežívat mimo lidské tělo. Provedli studii a nyní říkají, že tato varianta viru se na rozdíl od předchozích variant drží na nábytku i několik dní. Informuje o tom CNN Prima News.

Dezinfekce rukou / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

V obchodních centrech je dezinfekce stále důležitým pravidlem. Mnozí návštěvníci obchodů však často zapomínají na dezinfekci rukou.

Japonští vědci tvrdí, že lidé by nyní měli na hygienu dbát více. Provedli studii, chtěli zjistit odolnost různých mutací viru.

Omar Šerý / Zdroj: youtube.com

Například delta mutace vydrží na plastovém povrchu téměř 5 dní a mutace omikron vydrží zhruba 8 dní.

Molekulární biolog Omar Šerý se v únoru 2021 pokusil zjistit přítomnost covidu na místech, jako jsou kliky u toalet, tlačítka ve výtazích, madla košíků atd. Po studii uvedl, že 51 vzorků mělo negativní výsledek.

Jiří Černý / Zdroj: youtube.com

Poté pro CNN Prima News řekl, že po kontaktu s těmito povrchy se nikdo nemohl nakazit koronavirem. Podle něj tam za jediný den prošly stovky a možná i tisíce lidí, kteří se těchto povrchů dotýkali. Dodal, že navíc se tam často neuklízelo.

Čeští vědci zatím výsledky japonských studií hodnotí opatrně. Například podle virologa Jiřího Černého časté dezinfekce rukou škodí. Na druhou stranu souhlasí, že mutace omikron drží dlouho.

Zdeněk Hostomský / Zdroj: youtube.com

„Myslím, že šíření viru po površích není skutečně velký problém,“ řekl pro CNN Prima News biochemik Zdeněk Hostomský. Dodal, že zajímavostí je, že varianta omikron se na některých površích šíří mnohem déle než jiné mutace koronaviru.

Psali jsme:„Bojím se o zdraví svého syna“: Exmanželka Leoše Mareše prozradila podrobnosti. Jak se cítí syn Moniky Poslušné

PSALI JSME: SENÁT ZAMÍTL NOVELU PANDEMICKÉHO ZÁKONA: „JE TO ZÁKON USPĚCHANÝ A NEDOTAŽENÝ“

PŘIPOMÍNÁME: SENÁTOR LÁSKA OMLUVIL SE ZVEŘEJŇOVÁNÍ SNÍMKU, JAK MINISTR VÁLEK HRAJE KARTY V SENÁTU: FOTOGRAFII MOBILNÍHO TELEFONU ŠÉFA RESORTU VYMAZAL

Share