Senát zamítl novelu pandemického zákona: „Je to zákon uspěchaný a nedotažený“

Senát ve čtvrtek projednával pandemický zákon. Senátoři novelu zamítli. Na jednání horní komory Parlamentu přišlo 61 senátorů. Pokud by pro novelu hlasovalo 31 senátorů, byla by schválena, ale hlasovalo pro ni jen 30 senátorů. 29 zákonodárců bylo proti, 2 senátoři se hlasování zdrželi. Informuje o tom web TN.cz.

Novela zákona proto míří zpátky do dolní komory Parlamentu. Poslanci mohou přehlasovat většinou, v takovém případě by novela zamířila rovnou k prezidentovi. Miloš Zeman už dříve řekl, že tento zákon podepíše.

Senát / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

Zdravotní výbor Senátu doporučoval senátorům novelu přijmout. Ústavně právní výbor horní komory ale doporučil tento zákon zamítnout.

Šéf resortu zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) žádal senátory, aby hlasovali pro pandemický zákon. Vysvětlil, že pokud zákon nebude schválen, bude muset požádat vládu, aby 1. března vyhlásila nouzový stav.

Vlastimil Válek / Zdroj: youtube.com

Vláda má v Senátu většinu, a to 71 senátorů. Opozice má jen 10 senátorů. Část zákonodárců z vládní většiny však novelu kritizovala. Hovořili například o mezerách v zákoně nebo o nedostatku informací.

„Je to zákon uspěchaný, nedotažený, obsahující ustanovení, s nimiž nemohu souhlasit a podle mne v danou chvíli zbytečný,“ uvedl na své facebookové stránce senátor Václav Chaloupek (STAN).

K tomu se vyjádřili i někteří další senátoři na svých sociálních sítích nebo na svých webech. Například senátor Zdeněk Hraba (STAN) uvedl, že tuto novelu podpořit nemůže.

Novelu pandemického zákona kritizovaly také hnutí SPD a hnutí ANO. Projekt Rekonstrukce státu doporučil schválit novelu, zároveň ale doporučil, aby byly upraveny některé body zákona.

PSALI JSME: MARIAN JUREČKA PROZRADIL, KOLIK V PRŮMĚRU DŮCHODCI DOSTANOU DÍKY MIMOŘÁDNÉ VALORIZACI: MINISTR TAKÉ ŘEKL, JESTLI BUDE MOŽNÉ PŘIDAT NĚCO NAVÍC

PŘIPOMÍNÁME: ČESKO MÁ DALŠÍ MEDAILI NA OLYMPIJSKÝCH HRÁCH V PEKINGU: JAKÝ CENNÝ KOV ZÍSKALA MARTINA SÁBLÍKOVÁ

Share