Ministři chtějí prodloužit nouzový stav do konce června: Vít Rakušan řekl, proč to potřebují

Ministři v úterý jednali o prodloužení nouzového stavu v Česku o 30 dní. Shodli se na tom, a proto budou žádat poslance o jeho prodloužení do konce června. Zákonodárci dolní komory Parlamentu budou toto téma projednávat ve čtvrtek 19. května. Informuje o tom CNN Prima News.

Nouzový stav byl v Česku vyhlášen 4. března, tedy týden po vypuknutí války na Ukrajině. Platí do konce tohoto měsíce. Ministři ale chtějí požádat poslance o prodloužení o další měsíc.

Vít Rakušan / Zdroj: youtube.com

Podle ministrů díky němu stát může zvládat příliv běženců. Migrační krize vznikla kvůli ruské invazi na Ukrajinu. Zároveň ale zdůrazňují, že nynější stav nouze nemá na životy českých občanů vliv, neomezuje je, to se liší od toho, co bylo během epidemie koronaviru.

„Nouzový stav potřebujeme pro výkon krizového managementu, především kvůli ubytování,“ řekl šéf resortu vnitra Vít Rakušan. Dodal, že do Česka každý den stále přichází 1,2 až 1,8 tisíce lidí.

Vít Rakušan / Zdroj: youtube.com

Vláda chce nouzový stav prodloužit jen o 30 dní. V červnu plánuje nahradit instrument, v legislativním procesu je novelizace lex Ukrajina.

Ve čtvrtek se uskuteční mimořádná schůze Poslanecké sněmovny. Zástupci opozičního hnutí ANO chtějí nejprve uslyšet, jak vláda zdůvodňuje toto prodloužení, teprve poté zaujmou určité stanovisko.

Petr Fiala / Zdroj: youtube.com

Předseda vlády Petr Fiala už dříve pro rádio Frekvence 1 uvedl, že resorty práce a vnitra mají díky nouzovému stavu větší možnosti při zajišťování ubytovacích kapacit. Zjednodušuje se také správní řízení.

PSALI JSME: „NEMÁME O TOM POZITIVNÍ MÍNĚNÍ“: ERDOGAN SE OPĚT STAVÍ PROTI VSTUPU ŠVÉDSKA A FINSKA DO NATO

PŘIPOMÍNÁME: „NÁŠ PREZIDENT VÍ, KAM NAŠI ZEMI VEDE“: MLUVČÍ KREMLU PROHLÁSIL, ŽE PUTINA PODPORUJE CELÁ ZEMĚ

Share