Ministr Blatný řekl, kolik pacientů podstoupí experimentální léčbu ivermektinem: promluvil o nežádoucích účincích léku

Resort zdravotnictví má připravený plán pro experimentální léčbu pacientů s koronavirem lékem ivermektin. Lékaři by dle ministra Jana blatného měli sbírat data a pak vyhodnotit, jestli ivermektin pomáhá či naopak škodí. Píše o tom web novinky.cz.

„Ministerstvo má připravený jasný protokol, který vznikl ve spolupráci s pneumologickou společností a se společností praktických lékařů,“ prohlásil Blatný s tím, že se plán bude vztahovat přibližně dvou tisíc pacientů.

Jan Blatný / Zdroj: youtube.com

Bez těchto studií se lék dle slov politika nemůže používat volně bez dohledu zdravotnického personálu, protože může mít nežádoucí účinky.

Šéf resortu již říkal, že by si ivermektin nevzal a jedině by ho používal dle protokolu jako lék „off label“. Tvrdí, že může vyvolat potíže ledvin či jater. Nebezpečnou prý může být příliš velká dávka léku.

Jan Blatný / Zdroj: youtube.com

Blatný si ale myslí, že ivrmektin může v boji s koronavirem pomoct. Musí se ale postupovat opatrně. Pacientům se bude podávat jen po souhlasu. Nakažení dostanou veškerou informaci o léku a jeho účincích.

Zdravotnici se po celém světě dohadují o použití ivermektinu. Část je přesvědčená, že pomáhá a mají na to dostatek údajů. Další říkají, že kvalitní studie o tomto léku chybí.

Andrej Babiš a Jan Blatný / Zdroj: youtube.com

Použití ivermektinu podporuje i premiér Andrej Babiš, který již organizoval dovoz několika tisíc balení léku do Česka.

Kritikům vadí, že Česko utrácí peníze za nákup ivermektinu, který zatím neprošel klinickými studiemi a nemá potvrzené pozitivní účinky. Blatný ovšem apeluje, že předběžné údaje jsou a v určitých případech ivermektin pomáhá.

Jan Blatný / Zdroj: youtube.com

Václav Moravec ve svém pořadu zdůraznil, že americký lékový úřad FDA varuje před použitím léku a uvedl několik nežádoucích účinků po předávkování, mezi kterými je i smrt.

To se ale zatím nikomu nestalo a dojít k tomu může až při stonásobném předávkování. V Česku zatím nejsou zaznamenány žádné nežádoucí účinky po použití léku.

PSALI JSME: ANDREJ BABIŠ ŘEKL, ŽE TENTO TÝDEN BUDE ASI BODEM ZLOMU: KDY BY PODLE PREMIÉRA MOHLO ZAČÍT ROZVOLŇOVÁNÍ OPATŘENÍ

PŘIPOMÍNÁME: BABIŠ PROZRADIL, JESTLI JE PRO NĚHO DŮLEŽITÁ KLASICKÁ MATURITA: NAVRHUJE „ZKOUŠKU DOSPĚLOSTI“ PRO STUDENTY ZJEDNODUŠIT

Share