Resort zdravotnictví má připravený plán pro experimentální léčbu pacientů s koronavirem lékem ivermektin. Lékaři by dle ministra Jana blatného měli sbírat data a pak vyhodnotit, jestli ivermektin pomáhá či naopak škodí. Píše o tom web novinky.cz.
„Ministerstvo má připravený jasný protokol, který vznikl ve spolupráci s pneumologickou společností a se společností praktických lékařů,“ prohlásil Blatný s tím, že se plán bude vztahovat přibližně dvou tisíc pacientů.
Bez těchto studií se lék dle slov politika nemůže používat volně bez dohledu zdravotnického personálu, protože může mít nežádoucí účinky.
Šéf resortu již říkal, že by si ivermektin nevzal a jedině by ho používal dle protokolu jako lék „off label“. Tvrdí, že může vyvolat potíže ledvin či jater. Nebezpečnou prý může být příliš velká dávka léku.
Blatný si ale myslí, že ivrmektin může v boji s koronavirem pomoct. Musí se ale postupovat opatrně. Pacientům se bude podávat jen po souhlasu. Nakažení dostanou veškerou informaci o léku a jeho účincích.
Zdravotnici se po celém světě dohadují o použití ivermektinu. Část je přesvědčená, že pomáhá a mají na to dostatek údajů. Další říkají, že kvalitní studie o tomto léku chybí.
Použití ivermektinu podporuje i premiér Andrej Babiš, který již organizoval dovoz několika tisíc balení léku do Česka.
Kritikům vadí, že Česko utrácí peníze za nákup ivermektinu, který zatím neprošel klinickými studiemi a nemá potvrzené pozitivní účinky. Blatný ovšem apeluje, že předběžné údaje jsou a v určitých případech ivermektin pomáhá.
Václav Moravec ve svém pořadu zdůraznil, že americký lékový úřad FDA varuje před použitím léku a uvedl několik nežádoucích účinků po předávkování, mezi kterými je i smrt.
To se ale zatím nikomu nestalo a dojít k tomu může až při stonásobném předávkování. V Česku zatím nejsou zaznamenány žádné nežádoucí účinky po použití léku.