Ministr Blatný řekl, kdy se může rozvolnit: Prezidentovi lékařské komory Kubkovi vadí, že se odkládá očkování lékařů

Ministr zdravotnictví Jan Blatný uvedl, že se Česko může vrátit do 4. stupně PES nejdřív v polovině února, kdy by se počty pacientů s koronavirem v nemocnicích klesly na tři tisíce. Informuje o tom ČT24.

Kdyby se Česká republika přesunula do čtvrtého stupně, do škol by se mohl vrátit zbytek žáků prvního stupně. Dle Blatného by se v blízké době mohla připravit legislativa, která by nevyžadovala pro vládní opatření prodlužování nouzového stavu, který končí 14. února.

Jan Blatný / Zdroj: youtube.com

„My si teď nemůžeme dovolit zdravotnický systém přetěžovat. Musíme dosáhnout toho, aby se nemocnice vyprázdnily,“ prohlásil ministr s tím, že za tři týdny v nemocnicích by počet nakažených měl být kolem 3 tisíc.

Podle Blatného se do škol mohou v blízké době vrátit poslední ročníky základních a středních škol. ostatní si budou muset počkat.

Milan Kubek / Zdroj: youtube.com

Šéf resortu prozradil, že část obětí, započtených do statistik například zemřeli v autonehodách a měli pozitivní test na koronavir. Další ovšem měli těžké onemocnění a covid-19 způsobil jejich smrt. Jedná se třeba o rakovinu.

Prezident České lékařské komory Milan Kubek byl překvapen slovy ministra a řekl, že Blatný považoval od začátku za méně závažnou, než ve skutečnosti je. Kubek zdůraznil, že 15 tisíc mrtvých je národní tragédií.

Jan Blatný / Zdroj: youtube.com

Dle slov Blatného očkovací plán bude mít nejspíš měsíční zpoždění. Důvodem jsou hlavně nižší dodávky vakcíny společností Pfizer/BioNTech a AstraZeneca. Na vakcínu tak budou muset čekat nejohroženější skupiny. Jedná se o seniory nad 80 let a zdravotníky.

Milan Kubek / Zdroj: youtube.com

Odklad očkování zdravotníků vadí Kubkovi. „Je problém, že se vše dělá na poslední chvíli,“ řekl šéf ČLK a dodal, že Česko potřebuje očkovat 70 tisíc lidí denně, aby se stihlo aplikovat vakcínu 7 milionům lidí do do konce září.

Nakonec ministr prohlásil, že se nyní provádí analýza, jestli je možné zavést povinné nošení respirátorů třídy FFP2 v některých místech.

PSALI JSME: BLATNÝ O VAKCINACI V ČR: PROČ DOŠLO KE ZMĚNÁM PŮVODNÍ OČKOVACÍ STRATEGII

PŘIPOMÍNÁME: “VĚDĚLI JSME, ŽE SPOLEČNÉ SOUŽITÍ S DÍTĚTEM NEMOŽNÉ”: JAKÝ TĚŽKÝ VÝBĚR MĚLA HANA MAŠLÍKOVÁ PO PORODU SYNA

Share