Minimální penze a přispívání rodičům: Marian Jurečka uvedl, jaké změny nová vláda prosadí v důchodovém systému

Budoucím ministrem práce a sociálních věci zřejmě bude Marian Jurečka a zejména se bude zabývat důchody. Nyní prohlásil, jaké změny v tomto sektoru plánuje. Píše o tom web ceseduchody.cz s odkazem na rozhovor politika pro Lidovky.cz.

Jurečka říká, že nová vláda plánuje stanovit minimální důchod ve výši 10 000 až 10 500 korun. Podle politika by to mohlo ušetřit peníze státu, protože senioři s nízkým důchodem stejně žádají a další sociální podpory. Minimální důchod by neměl byt stanoven napevno a mohl by se vyvíjet od průměrné mzdy.

Petr Fiala, Markéta Pekarová Adamová, Marian Jurečka, Ivan Bartoš, Vít Rakušan / Zdroj. youtube.com

Kromě toho předseda lidovců dodal, že růst penzí má být pravidelnější a zpomalení či zastavení ekonomického růstu se musí také projevovat.

Marian Jurečka však neuvedl, jestli dojde k poklesu důchodů, pokud ekonomika klesne.

Marian Jurečka / Zdroj: youtube.com

Budoucí ministr rovněž chce polepšit důchody seniorů, kteří vychovaly děti. Děti by naopak dostali možnost přispívat na důchody svých rodičů a posílat jim tak jedno procento svých odvodů.

Propočty těch částek ale zatím nejsou detailně popsané.

Marian Jurečka / Zdroj: youtube.com

Dalším bodem koalice je prosadit společný vyměřovací základ manželů, což znamená, že by se výdělky manžela a manželky sčítaly.

Rovněž nová vláda plánuje umožnit lidem ukládat spoření na důchod u státu a tyto peníze by se mohly zhodnocovat. Jedná se nejspíš o veřejné spořicí fondy. Jako příklad Jurečka uvedl severní země jako Švédsko či Finsko.

PSALI JSME: VLASTIMIL VÁLEK OZNÁMIL SVŮJ PLÁN NA BOJ S COVIDEM: KANDIDÁT NA MINISTRA ZDRAVOTNICTVÍ OZNAČIL PRVNÍ TŘI KROKY, KTERÉ BY BYLO POTŘEBA UDĚLAT

PŘIPOMÍNÁME: MILION POSILUJÍCÍCH DÁVEK ZA TÝDEN: BABIŠ A FIALA CHTĚJÍ PODPOŘIT INICIATIVU SPOLEČNĚ

Share