Miloš Zeman může vetovat návrh rozpočtu na rok 2022: Alena Schillerová hledá možnosti, jak ušetřit například na státních zaměstnancích

Ministři brzy začnou projednávat státní rozpočet na rok 2022, jehož schodek činí 390 miliard Kč. Tento návrh rozpočtu se však nelíbil některým politikům včetně hlavy státu Miloše Zemana. A zdá se, že šéfka resortu financí Alena Schillerová se rozhodla vzít v úvahu prezidentovy připomínky, a tak se sešla s dalšími ministry. Informuje o tom server TN.cz.

Miloš Zeman / Zdroj: youtube.com

Prezident o víkendu po schůzce s premiérem Andrejem Babišem a ministryní financí Alenou Schillerovou uvedl, že v rozpočtu není dostatek peněz určených na investice. Mohl by proto vetovat tento návrh rozpočtu.

Podle mluvčího prezidenta Jiřího Ovčáčka Miloš Zeman navrhl omezit podporu obnovitelných zdrojů energie nebo zrušit některé daňové výjimky. To by pomohlo ušetřit stovku miliard Kč.

Alena Schillerová / Zdroj: youtube.com

Alena Schillerová měla v pondělí schůzky s ministrem průmyslu, obchodu a dopravy Karlem Havlíčkem a také s šéfkou resortu pro místní rozvoj Klárou Dostálovou.

Poté přidala resortu průmyslu a obchodu dalších 7,6 miliardy Kč a ministerstvu pro místní rozvoj přidala 600 milionů Kč.

Karel Havlíček / Zdroj: youtube.com

Nyní má ministryně financí za cíl ušetřit peníze v rozpočtu, a proto uvažuje, že možná navrhne zmrazení mezd státních zaměstnanců. Předpokládá se, že výjimka by byla jen pro platy učitelů.

Alena Schillerová vysvětlila, že byla zrušena superhrubá mzda, tedy čistá mzda všem vzrostla o 7 procent a také byla navýšena sleva na poplatníka.

Klára Dostálová / Zdroj: youtube.com

Takový návrh se ale nelíbil šéfce resortu práce a sociálních věcí Janě Maláčové. Nepodporuje případné zmrazení platů hasičů ani zaměstnanců v sociální oblasti.

Zástupci opozičních stran a hnutí tvrdí, že by se dalo najít jiné způsoby, jak šetřit a že by se dalo ušetřit více. Podle nich by měl být rozpočtový deficit v příštím roce výrazně menší.

Jana Maláčová / Zdroj: youtube.com

Návrh rozpočtu s největší pravděpodobností poslanci nestihnou projednat před volbami, vláda ho proto navrhne znovu už pro novou Sněmovnu.

PSALI JSME: OKAMURU VYKÁZALI Z PODNIKŮ, KDE SI DĚLAL PŘEDVOLEBNÍ KAMPAŇ: POLITIK SITUACI ODMÍTÁ A PROZRADIL, JAK TO BYLO DOOPRAVDY

PŘIPOMÍNÁME: ADAM VOJTĚCH V KARLOVÝCH VARECH BYL NĚJAKOU DOBU BEZ RESPIRÁTORU: ROMAN PRYMULA KOMENTOVAL TUTO SITUACI

Share