„Měl bych dokonce tři favority“: Zeman uvedl, že by v prezidentských volbách podpořil i Fialu

Prezident Miloš Zeman řekl, že by byl spokojen, kdyby se novým prezidentem stal předseda hnutí ANO Andrej Babiš nebo předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula. Hlava státu se vyjádřila i ke jmenování nového šéfa resortu školství Vladimíra Balaše (STAN). Informuje o tom CNN Prima News.

Prezident v rozhovoru pro MF Dnes řekl, že by v prezidentských volbách podpořil Andreje Babiše a Josefa Středulu. Nedávno je vyzval, aby kandidovali.

Miloš Zeman / Zdroj: youtube.com

Středula už oznámil svou kandidaturu. Babiš řekl, že se rozhodne na poslední chvíli, předpokládá, že to bude na začátku listopadu. Prezident si ale myslí, že expremiér a předseda hnutí ANO se voleb zúčastní.

Hlava státu bude spokojená, pokud volby vyhraje někdo z nich. O ostatních kandidátech může říci, že jsou prý „málo erudovaní“ a že nemají „silný životní příběh“. Takže zatím má dva favority.

Andrej Babiš / Zdroj: youtube.com

Zároveň však přiznal, že vyzval ke kandidatuře dalšího velmi známého politika, chtěl, aby kandidoval i současný předseda vlády Petr Fiala (ODS).

„Ale na rozdíl od Babiše a Středuly mi to Petr Fiala odmítl. Jinak bych měl dokonce tři favority,“ řekl pro MF Dnes Miloš Zeman.

Josef Středula / Zdroj: youtube.com

Podle průzkumů by ve volbách mohl zvítězit Andrej Babiš nebo armádní generál ve výslužbě Petr Pavel. Generál ve středu řekl, že hodlá kandidovat a že svou kandidaturu oznámí na konci léta.

Prezident se také vyjádřil ke jmenování nového ministra školství. Novým šéfem resortu se stal Vladimír Balaš.

Petr Fiala / Zdroj: youtube.com

Hlava státu uvedla, že s tímto jmenováním měla velký problém. Na druhou stranu si ale uvědomuje, že asi 7 lidí odmítlo stát v čele ministerstva školství.

Miloš Zeman s tím proto souhlasil, ale také ho kritizoval za některé kroky, které nový ministr v minulosti učinil. Kromě toho má prezident problémy i s některými dalšími ministry.

Miloš Zeman / Zdroj: youtube.com

Tento pátek už bude Česká republika předsedat Radě Evropské unie. Minulé předsednictví v roce 2009 krachlo, protože tehdy padla vláda Mirka Topolánka. Hlava státu nyní vidí v české politice určité problémy, ale nemyslí si, že by došlo k něčemu takovému jako před 13 lety.

PSALI JSME: SPEKULACE KONČÍ: GENERÁL PAVEL ŘEKL, ŽE SE ZÚČASTNÍ PREZIDENTSKÝCH VOLEB A PROZRADIL, KDY OZNÁMÍ KANDIDATURU

PŘIPOMÍNÁME: „TAKHLE MASIVNĚ SE TO ALE ASI NEOČEKÁVALO“: ROMAN PRYMULA PROMLUVIL O LETNÍ VLNĚ KORONAVIRU A ŘEKL, ZDA DOJDE K LOCKDOWNU

Share