Martina Koziar Vašáková uvedla, že resort zdravotnictví hodlá zpřísnit opatření: komentovala také téma lockdownu pro neočkované občany

Podle náměstkyně šéfa resortu zdravotnictví Martiny Koziar Vašákové lockdown pro neočkované občany v Rakousku je poměrně účinnou kontrolou šíření viru. Řekla to pro CNN Prima News.

Vývoj epidemie v ČR zatím nevypadá pozitivně. V pondělí bylo odhaleno více než 9,2 tisíce případů nákazy a v nemocnicích bylo více než 3,1 tisíce hospitalizovaných pacientů.

Martina Koziar Vašáková / Zdroj: youtube.com

Podle Martiny Koziar Vašákové nyní vidíme horní hranici očekávatelného. Ještě v srpnu hovořili, že hodně bude záležet i na tom, kolik lidí v zemi bude očkováno.

Resort zdravotnictví hodlá ve středu navrhnout zpřísnění opatření. Například může být omezen počet návštěvníků na hromadných akcích.

Očkování / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

Diskutuje se také o tématu povinného očkování. Řekla, že ministerstvo nyní o podobném scénáři neuvažuje. Nová opatření by také chtěli již projednávat s budoucí vládou, aby to mělo konsenzus.

Dodala, že nyní je třeba věnovat pozornost právě očkování, motivovat lidi k tomu. Efekt z toho bude možné vidět už příští rok. Pokud se velká část lidí naočkuje, může být situace na jaře výrazně lepší.

Martina Koziar Vašáková / Zdroj: youtube.com

Během rozhovoru se diskutovalo také o tématu lockdownu pro neočkované občany, který byl zaveden v sousedním Rakousku.

„Je tam jiné právní prostředí, ale upřímně řečeno to, co zavedlo Rakousko, je poměrně efektivní kontrola,“ řekla Martina Koziar Vašáková.

Testování na koronavirus / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

Podle ní je realizace takového scénáře v Česku nepravděpodobná, i když z pohledu odborníků by to mohlo být správné řešení.

Dalším tématem bylo testování žáků ve školách. Ministerstvo zdravotnictví a ministerstvo školství se dohodly na třech vlnách testování ve školách, ta poslední by se měla uskutečnit 15. listopadu. Provádět další plošná testování je nesmyslné.

Martina Koziar Vašáková / Zdroj: youtube.com

Paní náměstkyně ministra zdravotnictví řekla, že důležitější jsou nyní karanténní opatření a trasování kontaktů v zasažených regionech. Také v případě škol by mohly být efektivní mobilní testovací týmy. Nyní však mají hygienici těžké období.

PSALI JSME: „V TOM MUSÍME POLSKO PODPOŘIT“: NĚMECKO SE KVŮLI MIGRAČNÍ KRIZI OBRÁTILO O POMOC NA EVROPSKOU UNII

PŘIPOMÍNÁME: DAVID RATH BYL PODMÍNĚNĚ PROPUŠTĚN: POŽÁDAL O TO SVAZ PACIENTŮ ČR

Share