Marian Jurečka rozjel přípravu důchodové reformy: byl sestaven poradní tým. Jak se může změnit důchodový systém

Šéf resortu práce a sociálních věcí Marian Jurečka zahájil přípravu důchodové reformy. Podrobnosti by chtěl představit koncem příštího roku. Tento týden se asi uskuteční schůzka poradního týmu, který byl nedávno sestaven. Informuje o tom web Čéskédůchody.cz.

Marian Jurečka / Zdroj: youtube.com

O důchodové reformě politici mluví už řadu let. Nyní vláda hodlá tuto reformu realizovat. Byly označeny hlavní cíle, které je třeba dosáhnout.

Například udržitelnost důchodového systému by měla být dlouhodobá. Také ministerstvo práce hodlá podporovat rodiny aflexibilitu práce. Dalším důležitým bodem je řešení problematiky penzí u lidí, kteří pracují v náročných profesích.

Peníze / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

Už začala příprava reformy a nedávno vznikl poradní tým. Členy týmu jsou odborníci, politici z pěti koaličních stran a zástupci resortů práce a financí.

Ministr práce vysvětlil, že členové týmu by měli posoudit návrhy reformy, které už minulé komise připravily. Poté by měli napsat doporučení ke změně důchodového systému.

Marian Jurečka / Zdroj: youtube.com

Pravděpodobně první zasedání tohoto týmu se uskuteční koncem tohoto týdne. Šéf resortu také promluvil o prvních změnách, které by se měly realizovat.

Prvním bodem je, že důchodový věk by se neměl zvyšovat, pokud by to nebylo nutné. Také lidé by měli mít možnost postupně odcházet do částečného důchodu, bude to spojeno s částečnými pracovními úvazky. Bude to také spojeno s možností pracovat dál, pokud to důchodci budou chtít.

Peníze / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

Důležitým bodem je také to, že lidé pracující v náročných profesích by měli mít možnost dříve odejít do důchodu.

Zásluhová složka penze by měla záležet na odvodech do pojistného systému a na počtu vychovaných dětí. Dalším důležitým bodem je snížení minimální doby pojištění pro nárok na penzi. Jde o snížení o 10 let, a to z 35 na 25 let.

Zbyněk Stanjura / Zdroj: youtube.com

První návrhy této reformy Marian Jurečka plánoval předložit do konce příštího roku. Legislativní proces ale může trvat dlouho. Šéf státní kasy Zbyněk Stanjura chtěl v budoucnu reformu projednat i s opozicí.

Ministerstvo chce nejprve předložit návrh, aby hasiči, policisté a záchranáři mohli odcházet do důchodu dříve než ostatní lidé. Podobný návrh už byl schválen, ale má chyby, proto resort navrhuje jeho nápravu.

Marian Jurečka / Zdroj: youtube.com

Na podzim také plánuje předložit návrh zákona, podle kterého by se snížily důchody pro přední představitele komunistického režimu.

Psali jsme:„Dozvěděla jsem se to nedávno“: Jak Taťána Kuchařová reagovala na informaci, že Ondřej Brzobohatý randí s moderátorkou Danielou Písařovicovou

PSALI JSME: MILOŠ ZEMAN A VÁCLAV KLAUS GRATULOVALI VIKTORU ORBÁNOVI K VÍTĚZSTVÍ: PREZIDENT OZNAČIL PŘEDSEDU MAĎARSKÉ VLÁDY ZA SVÉHO PŘÍTELE

PŘIPOMÍNÁME: BRITSKÝ PREMIÉR JOHNSON VYJÁDŘIL UKRAJINĚ PODPORU: PUTINOVY TANKY NIKDY NEZLOMÍ VŮLI UKRAJINSKÉHO LIDU BRÁNIT SVOU VLAST

Share