Marian Jurečka prozradil, jak se změní důchody v Česku: vláda hodlá vytvořit férový systém a podpořit rodiny s dětmi

Ministr práce a sociálních věcí Jan Jurečka promluvil o tom, jak se budou vyvíjet důchody a jaký na to vliv bude mít rodinná politika. Politik zdůraznil, že kabinet chce vypracovat férový a stabilní důchodový systém. Píše o tom web ceskeduchody.cz.

Vláda nechce rušit to, co funguje jen proto, že to zavedl jiný kabinet. Naopak hodlá hledat shodu napříč všemi stranami a komorami Parlamentu. Reforma musí být připravená co nejdřív, aby byla užitečná pro lidi, kteří právě odcházejí do důchodu nebo k tomu mají ještě daleko.

Marian Jurečka / Zdroj: youtube.com

Jurečka pochválil kroky, které byly udělané v předchozích letech a vedli k větší porodnosti. Nyní Česko je na 3. místě v Evropské unii s 1,71 dítětem na jednu ženu. Není to ale zatím vyrovnána míra reprodukce.

Vláda se podle ministra musí proto soustředit na dostupném bydlení pro rodiny a seniory, podpoře práce z domova, slevách na daních apod.

Marian Jurečka / Zdroj: youtube.com

Marian Jurečka zdůrazňuje, že prioritou jsou rodiny se třemi a více dětmi. „A to je klíčové nejen pro důchodový systém, ale i pro budoucnost celé společnosti,“ prohlásil šéf resortu.

Markéta Pekarová Adamová, Petr Fiala, Marian Jurečka / Zdroj: youtube.com

Ministr uvádí, že nová koalice chce, aby se důchod skládal ze dvou hlavních částí a třetí dobrovolné. Zmínil se, že základní garantovaná složka by měla činit 10500 korun, ale o tom se ještě bude diskutovat.

Marian Jurečka / Zdroj: youtube.com

Zásluhovou část budou tvořit odvody a počet vychovaných dětí. Třetí pilíř bude dobrovolný a musí se projednat s ministerstvem financí.

Vláda také plánuje vypracovat přehlednou důchodovou kalkulačku. Zkrátí se doba potřebná pro dosažení nároku na důchod a umožní se dřívější odchod do penze v náročných profesích.

Psali jsme:„Chybělo mi to“: Taťána Brzobohatá nechala vzkaz pro svého manžela Ondřeje Brzobohatého

PSALI JSME: JAROMÍR JÁGR ZAŽIL VELKOU BOLEST: NA PRAVDU BOŽÍ ODEŠLA JEHO NETEŘ

PŘIPOMÍNÁME: MIROSLAV DONUTIL KVŮLI ROLI MUSEL ZMĚNIT SVŮJ ÚČES: JAK VYPADÁ ZNÁMÝ HEREC V NOVÉM SERIÁLU

Share