Maláčová musela odpovídat na velmi nepříjemné otázky ohledně důchodové reformy: opoziční politici ji zkritizovali a jsou přesvědčení, že situaci nezvládla

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová říká, že důchodová reforma je hotová. Nebyla však schválená. To právě zajímalo experty a další politiky. Během debaty se mluvilo i o důchodovém věku a financování penzí. Píše o tom web blesk.cz.

I když ANO ve svém programu mělo schválení důchodové reformy, ke schválení nedošlo. Aleš Juchelka (ANO) prohlásil, že návrh byl předložen příliš pozdě.

Jana Maláčová / Zdroj: youtube.com

Maláčová zdůraznila, že reformu nešlo schválit v době koronavirové epidemie, která trvala příliš dlouho.

Ministryně však dodává, že její resort s důchody pracoval a výsledkem je zvýšení nad rámec zákonné valorizace. Experty však zajímalo, z čeho se to zaplatí. ČSSD navrhuje více zdaňovat „superbohate“ a velké firmy.

Markéta Adamová Pekarová / Zdroj: youtube.com

Předsedkyně TOP 09 Markéta Adamová Pekarová vytkla Maláčové, že vláda na to měla celých 8 let, ale nic neudělala. Politička říká, že se důchodová reforma musí řešit ihned po volbách.

„Jak vám mají lidé věřit, že to prosadíte? Nebyli jste schopni se dohodnout ani, když jste byli ve vládě,“ ptala se Pekarová Maláčovou, která říká, že reforma je připravená.

Olga Richterová / Zdroj: youtube.com

Olga Richterová, která zastupuje koalici Pirátů a STAN uvedla, že jejích politické uskupení navrhuje změny do daňového systému, které by pomohly důchody ufinancovat. „Máme tam digitální daň, současně chceme ušetřit za státní správu digitalizací,“ řekla poslankyně.

Se zvyšováním daní nesouhlasí zástupce hnutí ANO a také Markéta Adamová Pekarová.

Jana Maláčová / Zdroj: youtube.com

Maláčová následně prohlásila, že nechce, aby se věk odchodu do důchodu zvyšoval, protože se lidé na důchod těší. Mohla by se změnit pouze potřebná doba odpracovaných let ze 35 na 25 let.

Ostatní účastnici debaty nevyloučili, že se věk může přehodnotit a tato otázka se musí ještě projednat.

PSALI JSME: „VOLIČI MĚ DOKONCE OSLOVUJÍ PANE PREMIÉRE“: PETR FIALA PROMLUVIL O KAMPANI OD DVEŘÍ KE DVEŘÍM. JAK REAGUJÍ LIDÉ, KDYŽ POLITICI OSOBNĚ ŤUKAJÍ NA JEJICH DVEŘE

PŘIPOMÍNÁME: STÁVKA ZAMĚSTNANCŮ ČESKÉ POŠTY: JAK DLOUHO BUDE TRVAT A JAK TO OVLIVNÍ FUNGOVÁNÍ POBOČEK

Share