Macron vyzval Británii, aby se rozhodla kdo je její spojenec

Francouzský prezident Emmanuel Macron uvedl, že Británie by měla rozhodovat o své zahraniční politice sama a nesnažit se současně získat schválení od nejbližších spojenců jak Evropské unie (EU), tak Spojených států.

 

Londýnský most / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

 

„Jaký kurz si Spojené království vybere? Nemůže to být nejlepší spojenec Spojených států a nejlepší spojenec EU a nový Singapur dohromady,“ řekl Macron. Podle něj měl dojem, že britské úřady slibují svým občanům vše najednou.

 

10 Downing Street – dům předsedy vlády Spojeného království / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

 

Francouzský lídr dodal, že pokud si Londýn zvolí kurz transatlantické politiky, bude to muset EU objasnit, protože to bude znamenat rozdíl v pravidlech Evropské unie v tržní sféře.

 

Emmanuel Macron / Zdroj: youtube.com

 

Macron poznamenal, že Francie a Británie zůstávají spojenci. „Chtěl bych dobré, klidné vztahy, proto nadále zůstáváme spojenci. Historie a geografie se nemění, takže si nemyslím, že osud britského lidu je jiný než náš,“ řekl politik.

 

Boris Johnson / Zdroj: youtube.com

 

V prosinci se Spojené království a Evropská unie dohodli na podmínkách brexitu, přes které budou Londýn a Brusel moci dokončit „rozvod“, a to i v ekonomické části. Obě strany se dokázaly shodnout na všech hlavních aspektech vztahu po 31. prosinci, kdy vyprší přechodné období. Jedním z hlavních dokumentů v rámci obecné dohody byla obchodní dohoda, která stanoví vzájemnou neexistenci cel a kvót.

 

Vlajka Evropské unie / Ilustrační foto / Zdroj: wikipedia.org

 

PSALI JSME: BIDEN PŘEDSTAVÍ NOVÝ KONCEPT ZAHRANIČNÍ POLITIKY USA

PŘIPOMÍNÁME: MINISTR ŠKOLSTVÍ ROBERT PLAGA PŘEDSTAVIL DŮLEŽITOU ZPRÁVU: JAK BUDE PROBÍHAT NÁVRAT DO ŠKOL A KDO ZASE ZŮSTANE SE UČIT ONLINE

Share