„Lidé, kteří nemoc prodělali, se mohou očkovat a rozhodně by měli“: Rastislav Maďar vysvětlil, jak pomáhá člověku očkování

Delta mutace koronaviru je již v ČR dominantní. Je však již patrná účinnost očkování a protilátek, které vznikly po prodělání covidu. Epidemiolog Rastislav Maďar o tom řekl více pro server ŽivotvČesku.cz.

Dlouhodobě v Česku dominovala alfa mutace, které se dříve říkalo britská. Poté se však po světě začala šířit indická mutace, které se nyní říká delta.

Rastislav Maďar / Zdroj: youtube.com

Nyní v Česku dominuje právě varianta delta, která je nakažlivější. Je známo, že již bylo potvrzeno 405 případů nákazy právě touto variantou.

V poslední době se v Česku diskutuje o tématu vlivu očkování a protilátek na riziko nákazy koronavirem. Diskutuje se také o tématu očkování, kdy má člověk vysokou hladinu protilátek v krvi.

Rastislav Maďar / Zdroj: youtube.com

Epidemiolog Rastislav Maďar se domnívá, že nejlepší variantou je, když člověk prodělal koronavirus a pak byl také očkován. Díky tomu by se měla zvýšit i ochrana organismu před delta mutací.

„Lidé, kteří nemoc prodělali, se mohou očkovat a rozhodně by měli,“ uvedl Rastislav Maďar pro Život v Česku. Dodal, že nepovažuje za účinnou metodu měření imunity po nemoci.

Očkování / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

Upřesnil, že nyní neexistuje jednotný názor na to, jaká hladina protilátek je dostatečná k ochraně těla. Navíc podle něj bude rychlost snižování hladiny protilátek v krvi u každého člověka individuální.

„Podání vakcíny vlastně eliminuje a zvýší odolnost organismu daného člověka vůči negativnímu působení koronaviru,“ dodal Rastislav Maďar.

Rastislav Maďar / Zdroj: youtube.com

Podle ředitelky Státního zdravotního ústavu mikrobioložky Barbory Mackové šíření delta mutace v naší zemi bylo díky očkování výrazně zpomaleno. Dodala ale, že teď je léto, tedy není to období respiračních onemocnění.

PSALI JSME: ZVÝŠIT VALORIZACI PRO CHUDÉ DŮCHODCE NYNÍ NENÍ MOŽNÉ: „NEJDE TO KVŮLI ÚSTAVNOSTI. DEBATOVALI JSME TO XKRÁT,“ UVEDLA ALENA SCHILLEROVÁ

PŘIPOMÍNÁME: MAŠLÍKOVÁ SI UŽÍVÁ DOVOLENOU S MANŽELEM, SE KTERÉM SE PRÝ ROZEŠLI: „PRO CO JINÉHO SE V ŽIVOTĚ OBĚTOVAT, NEŽ PRO RODINU“

Share