Lidé důvěřují více prezidentovi než vládě: s politickou situací je spokojen každý pátý Čech

Prezidentovi Miloši Zemanovi důvěřuje podle dat Centra pro výzkum veřejného mínění 38 procent občanů. To znamená, že hlava státu má důvěru o 3 procenta větší než vláda. Každý pátý Čech je se současnou politickou situací v zemi spokojen. Informuje o tom web iDnes.cz.

5 procent dotázaných uvedlo, že prezidentovi plně důvěřuje, dalších 33 procent lidí uvedlo, že mu spíše důvěřuje. Také 33 procent občanů odpovědělo, že mu rozhodně nedůvěřuje. To znamená, že důvěra občanů v hlavu státu vzrostla oproti průzkumu, který se uskutečnil v zimě.

Prezident Miloš Zeman / Zdroj: youtube.com

Hlavě státu více důvěřují starší lidé a méně důvěřují lidé mladší generace. Podporují ho především voliči hnutí ANO a komunistické strany a nepodporují ho voliči dvou současných koalic, které tvoří vládní koalici.

Vládě důvěřuje o 3 procenta méně občanů než prezidentovi. 25 procent občanů jí vůbec nevěří a dalších 37 procent lidí jí spíše nevěří. Nyní však vládě důvěřuje 35 procent respondentů, což je ale o 2 procenta více než dříve.

Premiér Petr Fiala / Zdroj: youtube.com

Sněmovně věří ještě méně lidí, a to jen 30 procent dotázaných. 64 procent lidí jí nevěří a 6 procent občanů odpovědělo, že neví. Horní komoře Parlamentu lidé důvěřují více než dolní komoře o 3 procenta.

Nejvíce Češi nyní důvěřují zastupitelstvům obcí, věří jim 65 procent dotázaných. Důvěra ve starosty klesla, ale stále jim věří 63 procent lidí.

Důvěra obyvatel ústavním institucím / Zdroj: cvvm.soc.cas.cz

Kromě toho je nyní každý pátý občan spokojen s politickou situací v zemi. Na konci loňského roku takových občanů bylo jen 11 procent.

PSALI JSME: STÁT MÁ PRO KRIZOVOU SITUACI POTRAVINY JEN NA JEDEN DEN: CO CHCE NAVRHNOUT VLÁDĚ SPRÁVA STÁTNÍCH HMOTNÝCH REZERV

PŘIPOMÍNÁME: „KANCLÉŘ NECHCE, ABY UKRAJINA VYHRÁLA VÁLKU“: NĚMECKÝ POSLANEC OSTŘE KRITIZOVAL SCHOLZE

Share