Léky proti koronaviru budou dostávat několik kategorii lidí: kdo protilátkové léky kromě důchodců dostane zdarma

Pacienti, kteří mají těžký průběh koronaviru mohou počítat s tím, že dostanou protilátkové léky zdarma. Jedná se o lidi s cukrovkou, nadváhou či nemocemi srdce. Potvrdili to i na ministerstvu zdravotnictví. Rozhodovat o podání bude praktik či specialista. Píše o tom web idnes.cz.

Protilátkové léky mohou aplikovat desítky nemocnic, ale tuto možnost nyní využivá velmi málo lidí. Nemocnice však mají desítky tisíc dávek.

Covid v Indii/Ilustrační foto/Zdroj: youtube.com

Dříve bamlavinimab či REGN-CoV2 mohli využívat pouze senioři nad 65 let. Ministerstvo zdravotnictví uvádí, že se kritéria rozšířila. Covid se ale nedá léčit a musí se jenom řešit vznikající špatnou reakci imunitního systému vůči viru.

V úterý bylo zaznamenáno 1 108 nových případů nakažení koronaviru. Při tom cukrovkou a nadváhou trpí velká část populace a kandidátů na léky denně jsou desítky.

Testování na Covid-19 / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

„Máme veliké zásoby a jsme schopni pokrýt potřeby, i kdyby se epidemie navyšovala, a počet infikovaných se navyšovat určitě bude,“ prohlásila,“ náměstkyně ministra zdravotnictví pro zdravotní péči Martina Vašáková.

Rozhodovat o podání léků bude praktický lékař či specialista. Aplikování léku by mělo proběhnout ještě do objevení příznaků.

Nemocnice / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

U některých kategorií by se léky mohly podat i preventivně po kontaktu s nakaženou osobou. Jedná se o lidi, kteří absolvovali transplantaci.

PSALI JSME: ZDA LIDÉ BEZ ROUŠEK MOHOU VOLIT: ŘEDITEL ODBORU VOLEB MINISTERSTVA VNITRA PROMLUVIL TAKÉ O ALTERNATIVNÍM ZPŮSOBU VOLEB A VOLEBNÍCH PARKOVIŠTÍCH

PŘIPOMÍNÁME: CHUDÝCH DŮCHODCŮ PŘIBÝVÁ A JEJICH POČET SE BUDE ZVYŠOVAT: CO NAVRHUJÍ POLITICKÉ STRANY PŘED VOLBAMI, ABY DŮCHODOVÝ SYSTÉM DOKÁZALY UDRŽET

Share