Chudých důchodců přibývá a jejich počet se bude zvyšovat: co navrhují politické strany před volbami, aby důchodový systém dokázaly udržet

Kolem 17 % důchodců v České republice žije pod hranici příjmové chudoby a to číslo se bude jenom zvyšovat. Snižuje se také počet lidí, kteří platí důchodové pojištění. Před volbami se o tomto tématu znovu hodně diskutovalo. Píše o tom web aktualne.cz.

Velká část důchodců dostává přibližně průměrný důchod kolem 15 000 korun, ale k životu to nestačí a musí si přivydělávat. „Pokud si chcete splnit nějaké sny, musíte v důchodu aspoň na brigádu,“ uvádí jedná z důchodkyň.

Andrej Babiš a důchodci / Zdroj: youtube.com

V poslední době přibývá chudých důchodců, kteří jen těžko mohou zaplatit nájem či dokonce nakoupit základní potraviny.

Nejhůře jsou na tom osamělé senioři, hlavně ženy, protože mají nižší důchody. Navíc se dožívají vyššího věku.

Důchodci / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

Velkým problémem je skutečnost, že důchody rostou pomalu na rozdíl od průměrné mzdy. Odborníci podotkli, že počet chudých důchodců bude jenom růst.

Experti říkají, že udržet aktuální důchodový systém není možné a nyní se utrácí třetina státního rozpočtu na penze.

Důchodci / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

Doposud se ale nepodařilo prosadit důchodovou reformu, o které se ale mluví už dávno. Strany ovšem jenom její schválení slibují.

Komise pro spravedlivé důchody navrhuje nultý pilíř s minimálním důchodem 10 000 Kč. Měl by se snížit počet odpracovaných let z 35 na 25.

Důchodci / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

Zatím ale politici prosadili jenom navýšení důchodů o 300 korun nad rámec valorizace a přidat důchodcům 500 korun za vychované dítě.

Češi příliš nevěří, že se něco v budoucnu změní a senioři proto musí dál pracovat, aby se uživili.

Andrej Babiš / Zdroj: youtube.com

ANO prosazuje myšlenku, díky které seniorům bude zajištěn důstojný život a ve stáří budou moci zůstat doma. Kdo nebude mít takovou možnost, chtějí zajistit dostatečný počet míst v pečovatelských službách.

Koalice SPOLU usiluje o prosazení důchodové reformy a navázat minimální důchod na průměrnou mzdu. Zefektivnit chtějí například i soukromé penzijní spoření.

Markéta Pekarová Adamová, Petr Fiala, Marian Jurečka / Zdroj: youtube.com

Další opoziční koalice Pirátů a STAN chtějí schválit dobrovolné spoření nad rámec povinného sociálního pojištění.

ČSSD navrhuje základní důchod ve výši 12 tisíc korun a zkrátit dobu pojištění o 10 let. Vytvořili dokonce kalkulačku pro výpočet aktuálních důchodů.

PSALI JSME: POSLANCI ROZHODLI, ŽE SE JEJICH PLATY ZMRAZÍ: O JAKÉ OBDOBÍ SE JEDNÁ A PROČ SENÁT BY MĚL NOVELU PODPOŘIT, ABY NESPADLA POD STŮL

PŘIPOMÍNÁME: VOLBY DO SNĚMOVNY ZAČÍNAJÍ PRO LIDI V KARANTÉNĚ: HLASOVAT MOHOU I Z AUTA

Share