Ladislav Dušek varuje před novými opatřeními, pokud se situace zhorší: mohou zasáhnout i očkované osoby

Šéf Ústavu zdravotnických informací a statistik Ladislav Dušek prohlásil, že se Česko může vrátit k testování i očkovaných osob, pokud se situace bude zhoršovat a bude podobná rakouskému vývoji epidemie. Píše o tom web seznamzpravy.cz.

Povinnost testování očkovaných osob je možná, pokud nová vlna koronaviru zesílí a bude se vyvíjet, jako v některých evropských zemích.

Ladislav Dušek / Zdroj: youtube.com

Promluvil o tom zejména Ladislav Dušek. Stejný názor má i epidemiolog Rastislav Maďar. Důvodem je předpoklad, že očkovaní lidé mohou šířit nákazu stejně, jako neočkovaní jedinci.

„To je vážná otázka, v tuto chvíli se opravdu očkovaní netestují, je to doporučení hlavní hygieničky a panelu expertů-epidemiologů,“ řekl Dušek s tím, že v létě to problém nebyl, ale neví se, jak se bude situace vyvíjet na podzim. Některé země totiž zažívají prudké zvýšení pozitivních případů.

Ladilslav Dušek / Zdroj: youtube.com

Příkladem je Rakousko, kde pozitivních testů přibývá a stále vice lidí potřebuje lékařskou pomoc.

Ředitel ÚZIS dodal, že pokud se situace bude stejně vyvíjet i v Česku, budou se muset zpřísnit opatření. Jedním z nich je testování očkovaných osob. Odborník zdůraznil, že očkování probíhá ne kvůli testování, ale kvůli zabránění těžkého průběhu onemocnění.

Ladislav Dušek / Zdroj: youtube.com

„Důvodem očkování není to, abych nemusel nosit respirátor a nemusel se testovat,“ ukončil Dušek.

PSALI JSME: „MOC TEĎ MYSLÍM NA PANA PREZIDENTA“: NAPSAL PREMIÉR ANDREJ BABIŠ NA TWITTERU POPŘÁL MILOŠI ZEMANOVI, ABY BYL BRZY ZDRAVÝ

PŘIPOMÍNÁME: V PRAZE SE UZAVŘELA ŠKOLA KVŮLI ŠÍŘENÍ KORONAVIRU: DALŠÍ ŠKOLA ZAVŘELA TŘETINU TŘÍD

Share