Ladislav Dušek řekl, jak se bude epidemie vyvíjet na podzim: podle odborníka vliv na to bude mít návrat dětí do škol a lidí do zaměstnání

Šéf ÚZIS Ladislav Dušek řekl, že epidemie bude sílit po návratu dětí do škol a pracovníků do zaměstnání. Nebude to ale prý tak dramatické a riziko tvoří hlavně neočkovaní lidé nad 60 let, kterých máme kolem 450 tisíc. Informuje o tom web idnes.cz.

Dle slov ředitele zdravotních statistiků epidemie nyní stagnuje a většina ukazatelů jsou lepší než loni v tuto dobu. Koronavirus se hlavně šíří mezi mladými lidmi do 30 let a nákaza je většinou potvrzována u dětí, kteří nejsou očkování.

Ladislav Dušek / Zdroj: youtube.com

Zhoršení situace se očekává na podzim, kdy se dětí vrátí do škol a lidé po dovolených do zaměstnání. „Návrat velké masy lidí do běžného života nevyhnutelně povede k tomu, že nákazy porostou,“ zdůraznil Dušek s tím, že je složité odhadnout, jaký to bude mít dopad na vývoj epidemie.

Ladislav Dušek/Zdroj: youtube.com

Dušek je však přesvědčen, že nemocnice nebudou tak přetíženy, jako během předchozích vln nákazy, kdy letos v březnu lékařskou péči kvůli covidu potřebovalo najednou kolem 9 000 pacientů.

Problém tvoří zejména lidé nad 65 let, kteří nejsou očkování nebo nemoc zatím neprodělali. Dle statistiků jich je kolem 440 tisíc. Ladislav Dušek proto chce, aby se více lidí z rizikových skupin očkovalo. Týká se to i mladých věkových kategorií.

Ladislav Dušek / Zdroj: youtube.com

Jak se bude pandemie vyvíjet uvidíme kolem poloviny září. Dopad na nemocnice se projeví až kolem konce měsíce. I když vakcína nechrání na 100 procent, brání těžkému průběhu onemocnění, takže zdravotnická zařízení by měla situaci zvládnout.

Psali jsme:„Nejsem smutný, že jsem skončil profesionálně hrát. Bylo to rozhodnutí, které jsem chtěl udělat“: Jak se život Davida a Lenky změnil po narození dcery

PSALI JSME: ADAM VOJTĚCH OZNÁMIL, ŽE PREVENTIVNÍ TESTOVÁNÍ V ZÁŘÍ ZŮSTANE ZDARMA: JAKÉ DALŠÍ NÁVRHY SCHVÁLILA VLÁDA

PŘIPOMÍNÁME: MALÁČOVÁ PROZRADILA, JAKOU ZMĚNU V DŮCHODECH JEŠTĚ CHCE PROSADIT: DEFICIT ROZPOČTU BY MĚLA PODLE MINISTRYNĚ VYŘEŠIT PROGRESIVNÍ DAŇ Z PŘÍJMŮ

Share