KSČM už nehodlá podporovat současnou vládu: Vojtěch Filip uvedl, že jejich strana je připravena podpořit vyslovení nedůvěry

Komunistická strana už nehodlá tolerovat současnou vládu, kterou tvoří hnutí ANO a sociálnědemokratická strana. KSČM a ANO uzavřely dohodu o toleranci před třemi lety, ale nyní je vypovězena. Uvedl to v úterý žurnalistům předseda KSČM Vojtěch Filip. Informoval o tom portál iROZHLAS.cz.

Vojtěch Filip uvedl, že pokud poslanci ve Sněmovně navrhnou hlasovat o nedůvěře vládě, komunisté budou hlasovat pro. Sami ale nemají v úmyslu tento proces zahájit.

Vojtěch Filip / Zdroj: youtube.com

Dohodu o toleranci strany podepsaly ještě před třemi lety a jedním z bodů bylo zřízení banky komerčního typu, ale ve vlastnictví státu.

Média uvádějí, že premiér Andrej Babiš prý nabídl komunistické straně návrh, který byl připraven už loni. Návrh se týká založení národní rozvojové banky.

Vojtěch Filip / Zdroj: youtube.com

To by se dalo udělat transformací Českomoravské záruční a rozvojové banky. Tato banka by mohla poskytovat úvěry samosprávám a firmám.

Vojtěch Filip vysvětlil rozhodnutí strany tím, že v návrhu nebyla uvedena lhůta. To podle něj nezaručovalo, že by banka mohla vzniknout do konce vlády současného kabinetu.

Vojtěch Filip / Zdroj: youtube.com

Také předseda KSČM řekl, že v úterý jejich poslanecký klub v dolní komoře Parlamentu navrhl hlasovat jako o prvním bodu ve třetím čtení o zákoníku práce.

Hnutí ANO to ale nepodpořilo a nyní jim jako partnerům komunisté nedůvěřují. Podle nového zákoníku práce může být například uzákoněna pětitýdenní dovolená.

Vojtěch Filip / Zdroj: youtube.com

Vojtěch Filip uvedl, že pokud se ostatní opoziční strany rozhodnou vyslovit vládě nedůvěru, bude jejich poslanecký klub připraven hlasovat pro.

Andrej Babiš řekl, že prý nemá v úmyslu někoho přesvědčovat. Pokud se opozice rozhodne vyslovit vládě nedůvěru, je to jejich rozhodnutí.

Andrej Babiš / Zdroj: youtube.com

„Teďka skutečně není doba na to, aby sem přišla nějaká nestabilita ve vládnutí,“ řekl Andrej Babiš pro Radiožurnál. Podle něj je právě nyní nutná politická stabilita.

Vojtěch Filip řekl, že dále bude KSČM jednat podle svého programu. To znamená, že budou podporovat návrhy, které budou odpovídat jejich programu, bez ohledu na to, která strana to bude navrhovat.

PSALI JSME: MEGHAN MARKLE SE POSLEDNÍHO ROZLOUČENÍ S PRINCEM PHILIPEM NEZÚČASTNÍ: DŮVODEM PŘEKVAPIVĚ JE NEJEN TĚHOTENSTVÍ

PŘIPOMÍNÁME: KVŮLI PŘÍPADŮM KREVNÍCH SRAŽENIN: FIRMA JOHNSON & JOHNSON ODLOŽILA ZAHÁJENÍ OČKOVÁNÍ PROTI KORONAVIRU V EVROPĚ

Share