Kolik v Česku zůstává seniorů nechráněných proti koronaviru: tito lidé se mohou snadno nakazit a průběh onemocnění pro ně může být těžký

V ČR zůstává asi 416 tisíc seniorů, kteří nejsou chráněni před koronavirem. To znamená, že nebyli očkováni nebo neprodělali nemoc. Za září se podařilo tento počet snížit o 12 tisíc lidí, vyplývá to ze statistik Ústavu zdravotnických informací a statistiky. Informuje o tom portál Novinky.cz.

Nejvíce bylo za tento měsíc očkováno seniorů v Moravskoslezském kraji, a to asi 2,5 tisíce lidí starších 60 let. Přesto tam zůstává nejvyšší podíl lidí starší generace, kteří ještě nebyli očkováni, mezi všemi kraji.

Očkování / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

Tam dosud nedostalo vakcínu 18,8 procenta seniorů. Celkem v Česku nyní zůstává 504 tisíc lidí starších 60 let, kteří nepodstoupili vakcinaci, tedy zhruba každý šestý.

Odborníci ale tvrdí, že lze považovat za chráněné před nemoci i ty lidi, kteří prodělali covid. Mezi seniory jich bude zhruba 88 tisíc.

Seniorka / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

Podle šéfa Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislava Duška počet nechráněných před koronavirem seniorů se postupně snižuje, ale stále zůstává mnoho lidí, pro které může být nákaza na podzim nebezpečná.

Dále klesá počet obcí, kde je počet neočkovaných lidí starší generace vyšší než 50 procent. Například za týden se tento počet snížil o 4, tedy na 15 obcí v zemi.

Ladislav Dušek / Zdroj: youtube.com

Ladislav Dušek vysvětlil, že nyní je problém s doočkováním seniorů v malých obcích, které jsou odděleny od ostatních. Právě tam je míra vakcinace nejnižší v zemi.

Podle statistik prodělalo koronavirus téměř 1,7 milionu lidí a z toho už asi 56 procent lidí dostalo alespoň jednu dávku vakcíny.

Očkování / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

Celkem má v ČR dokončené očkování přes 5 milionů a 944 tisíc lidí. Navíc někteří lidé už dostali třetí posilující dávku vakcíny, takových už bylo přes 3,2 tisíce.

PSALI JSME: MILOŠ ZEMAN DOSTAL DÁREK K NAROZENINÁM OD NEJBLIŽŠÍHO MUŽE NA HRADĚ: JAK SE NYNÍ PREZIDENT CÍTÍ A ČÍM SE ZABÝVÁ MIMO PRÁCI

PŘIPOMÍNÁME: MIROSLAV KALOUSEK PROMLUVIL, KDO BY PODLE JEHOŽ SLOV BYL PERFEKTNÍM PREMIÉREM ČESKÉ REPUBLIKY

Share