Klaus řekl, k čemu je využívána kauza se sovětským dluhem: exprezident ale nemohl vysvětlit, jak se peníze do SSSR posílaly

Bývalý prezident Václav Klaus v úterý svolal tiskovku na, které promluvil o informacích, dle kterých po 17. listopadu resortem financí bylo posláno do SSSR více než 1 miliardu dolarů ve formě půjčky.

Politik uvedl, že toto zjištění, které zveřejnilo několik médií je lež. Nevysvětlil ale, jak 1,3 miliardy dolarů bylo do SSSR posláno v době, kdy vedl ministerstvo financí. Informuje o tom web aktualne.cz.

Václav Klaus / Zdroj: youtube.com

Klaus tak reagoval na zveřejněná zjištění reportérů a protikorupční organizace Růžový panter, dle kterých během doby, kdy resort financí exprezident vedl bylo do SSSR odesláno kolem 1,3 miliardy korun.

Původně na tiskovou konferenci organizátoři nechtěli pustit reportéry aktualne.cz a Hospodářských novin. Následně se ale situace změnila a novináři mohli klást otázky.

Václav Klaus / Zdroj: youtube.com

„Celou tuto kauzu vnímám jako předem připravený útok na moji osobu,“ řekl Klaus o zveřejněných testech s tím, že jejich cílem je neumožnit mu návrat do politiky.

Václav Klaus / Zdroj: youtube.com

Bývalý prezident však nedokázal vysvětlit, kdo skutečně peníze v té době do Sovětského svazu posílal. Stalo se to v době, kdy Klasu ministerstvo vedl.

Klaus je přesvědčen, že kauza byla vyvolána uměle a o žádné smlouvě mezi zeměmi nevěděl. Jako důkazy média mají dopisy mezi tehdejším ředitelem Československé obchodní banky a Václavem Klausem. V bance nevěděli z jakých peněz, se bude Sovětskému svazu zaplaceno.

Václav Klaus / Zdroj: youtube.com

Pod některými dokumenty jsou dokonce podpisy pracovníků z resortu. V dalším dokumentu se uvádí, že Československo mělo do konce roku 1989 poslat SSSR v přepočtu 8 miliard korun a v roce 1990 ještě 10,8 miliard.

PSALI JSME: „BYLA OBECNĚ DOBŘE SNÁŠENA“: MODERNA OHLÁSILA, ŽE JEJÍ VAKCÍNA PROTI KORONAVIRU JE BEZPEČNÁ A ÚČINNÁ PRO DOSPÍVAJÍCÍ

PŘIPOMÍNÁME: “MUSEL JSEM TO NAHRAZOVAT Z ÚSPOR”: VÁCLAV VYDRA PROMLUVIL, JAK PŘIŠEL O VĚTŠÍ ČÁST SVÉHO PŘÍJMU

Share