Karel Janeček promluvil o očkování dětí na Českém slavíkovi: poté se od něj distancoval fond, který sám založil

Matematik a miliardář Karel Janeček zřejmě takovou reakci po svém proslovu na předávání Českých slavíků nečekal. Řekl o neškodnosti koronaviru pro děti. Poté se od něj distancoval Nadační fond Neuron, který sám založil s cílem podpořit vědu. Píšou o tom Novinky.cz.

„Vědecká a správní rada NF Neuron nesouhlasí a distancuje se od veřejných a mediálních vystoupení Karla Janečka k onemocnění covid-19,“ bylo napsáno v prohlášení nadačního fondu.

Karel Janeček / Zdroj: youtube.com

Pod tímto prohlášením byly podpisy předsedy vědecké rady biochemika Jana Konvalinky, předsedkyně správní rady Moniky Vondrákové a členů Vědecké rady za takové obory jako medicína a biologie.

Podle nich je výrok Karla Janečka v rozporu s vědeckými důkazy, například že matematik uvedl, že tato nemoc děti neohrožuje.

Karel Janeček / Zdroj: youtube.com

Řekl to ve svém projevu během soutěže Český slavík, kterou také sponzoroval. Pro mnohé bylo překvapením, že Karel Janeček během této kulturní akce začal kritizovat opatření proti koronaviru.

Podle něj to mělo negativní dopad na oblast kultury, navíc rozdělovalo společnost. Tam také prohlásil, že bychom neměli podlehnout tlaku na očkování dětí, protože pro ně tato nemoc není hrozbou.

Očkování / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

Nadační fond Neuron uvedl, že po takových slovech miliardáře už s ním nemohou spolupracovat. Karel Janeček byl jedním z těch, kteří tento fond v roce 2010 založili.

Tento fond získává prostředky od mecenášů, jedním z nich je Karel Janeček. Peníze se používají na rozvoj vědy a také na motivaci samotných vědců. Například vědci mohou získat cenu, každý rok fond vyplatí 8,5 milionu Kč.

Karel Janeček / Zdroj: youtube.com

Správní rada uvádí, že Karel Janeček nemá na fungování fondu žádný vliv a je pouze jeho historickým zakladatelem. Kromě toho byl také jedním z mecenášů, kteří pomáhali fondu.

Také se od tohoto projevu Karla Janečka distancovala i TV Nova, která vysílala ceremoniál předávání Českých slavíků. Televizní stanice uvedla, že show byla dodána externí společností.

Karel Janeček / Zdroj: youtube.com

Také podle ní bylo toto vystoupení excesem. Televize se bude snažit podobným případům v budoucnu vyhnout. Matematik a miliardář v sobotu pro ČTK řekl, že sociální odpovědnost se vztahuje i k umění, a tak se rozhodl veřejně vyjádřit svůj názor na toto téma.

PSALI JSME: „AKCELERACE JE OBROVSKÁ, OPATŘENÍ MĚLA BÝT PŘIJATA PŘED 14 DNY“: ROMAN PRYMULA PŘEDPOKLÁDÁ, ŽE S NĚKTERÝMI OPATŘENÍMI BUDEME MUSET ŽÍT JEŠTĚ PŮL ROKU

PŘIPOMÍNÁME: STYLISTÉ PROMĚNILI K NEPOZNÁNÍ ŽENU, OD NÍŽ ODEŠEL MANŽEL ZA MLADOU

Share