„Akcelerace je obrovská, opatření měla být přijata před 14 dny“: Roman Prymula předpokládá, že s některými opatřeními budeme muset žít ještě půl roku

Podle epidemiologa a bývalého ministra zdravotnictví Romana Prymuly jsou současná opatření proti koronaviru nastavená správně, ale měla být zavedena dříve. Vysvětlil, že je důležité, aby byla zavedena cílená opatření, aby vláda nebyla nucena zavádět lockdown. Předpokládá však, že v dalších dnech se čísla ještě zvýší. Řekl to pro CNN Prima News.

Epidemiolog řekl, že opatření, která nyní platí, jsou nastavena správně. Tato opatření však již nyní nestačí k výraznému zpomalení šíření viru, o to více bylo třeba je zavést dříve.

Roman Prymula / Zdroj: youtube.com

„Akcelerace je obrovská, opatření měla být přijata před 14 dny,“ uvedl Roman Prymula.

Bývalý ministr zdravotnictví dodal, že ještě máme možnost se lockdownu vyhnout. K tomu by bylo nutné zavést cílená opatření.

Roman Prymula / Zdroj: youtube.com

Například by bylo nutné omezit kontakty, protože je známo, že přenos viru je možný i mezi očkovanými lidmi. Navíc je jasné, že první dny v týdnu se testují i lidé, kteří se o víkendu netestovali.

Epidemická situace v zemi se ale mezi regiony liší, například se v poslední době výrazně zhoršila na Moravě. Do některých nemocnic tam výrazně přibylo nakažených pacientů.

Zdravotníci / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

Podle epidemiologa je situace v nemocnicích nyní lepší v Čechách. Velká část hospitalizovaných pacientů jsou neočkovaní, zejména lidé starší generace.

Řekl, že mezi těmi lidmi, kteří byli očkováni, je průměrný věk o 10 let vyšší. Zároveň ale uvedl, že věří, že očkování nebude povinné, protože už v minulosti rozhodli, že cestu povinného očkování nevybírají.

Roman Prymula / Zdroj: youtube.com

„S covidem se musíme naučit žít. Nemůžeme žít v takovýchto částečných lockdownech, ale minimálně půl roku tu ještě opatření budou,“ dodal Roman Prymula.

PSALI JSME: ALENA SCHILLEROVÁ JE PROTI POVINNÉMU OČKOVÁNÍ: MINISTRYNĚ NABÍDLA VÍCE ÚČINNÝ ZPŮSOB KONTROLOVAT ŠÍŘENÍ NEMOCI

PŘIPOMÍNÁME: MAREK ZTRACENÝ DOSTAL AŽ TŘI SLAVÍKY: ZNÁMÝ ZPĚVÁK PROMLUVIL, JAK OSLAVIL SVOU VÝHRU

Share