Karel Havlíček navrhuje používat žvýkačkové testy před návštěvou sportovních či kulturních akcí: Jaroslav Flegr si myslí, že to není nejlepší varianta, má určité obavy

Místopředseda vlády a ministr průmyslu, obchodu a dopravy Karel Havlíček řekl, že by bylo možné začít použivat žvýkačkové testy v některých případech. Například před návštěvou sportovních či kulturních akcí. Tyto testy jsou něco jako antigenní testy. Parazitolog a evoluční biolog Jaroslav Flegr uvedl, že všechny antigenní testy jsou méně přesné než PCR testy. Řekl to pro ŽivotvČesku.cz.

Ministr průmyslu, obchodu a dopravy Karel Havlíček míní, že pomocí žvýkačkových testů by lidé mohli chodit na spotrovní či kulturní akce. Řekl to pro CNN Prima News.

Karel Havlíček / Zdroj: youtube.com

Vysvětlil, že jde o takový test, který si člověk může udělat sám bez přitomnosti odborníka. Stačí žvýkat žvýkačku a ona vstřebá sliny. Výsledek testu bude určen pomocí této sliny.

Podle něj nyní řeší možnost prodeje těchto testů v obchodech. Pokud by se to podařilo realizovat, bylo by to skvělé. Ale je v tom i jeden problém, a to, že jeden takový test stojí kolem 200 korun.

Jaroslav Flegr / Zdroj: youtube.com

Profesor Jaroslav Flegr je rád, že se vláda snaží testovat více lidí. Zároveň ale uvedl, že v každém případě nejpřesnější výsledek vykazují pouze PCR testy.

Podle něj je nutné použít různé dostupné typy testů na koronavirus. Zvláště pokud budou tyto testy dostupnější, může to zvýšit touhu lidí se testovat.

Jaroslav Flegr / Zdroj: youtube.com

Jaroslav Flegr vysvětlil, že všechny testy ze slin jsou méně citlivé, respektive méně přesné, než testy, kde vzorek je odebrán z nosohltanu.

Připomněl také, že vzorky, které se odebírají během antigenního testování, jsou po celou dobu nakažlivé. Připouští ale možnost použití PCR testů ze slin.

Jaroslav Flegr / Zdroj: youtube.com

Nelíbí se mu ale představa, že byse před nějakou akcí používaly antigenní testy ze slin, kde by bylo potřeba testovat hodně lidí. Podle něj by v takovém případě mohla byt citlivost velmi nízká.

„Investigativní novináři by se měli pokusit zjistit, kým a proč jsou antigenní testy neustále tak vehementně prosazovány,“ řekl Jaroslav Flegr pro ŽivotvČesku.cz. Dodal také, že v každém případě zatím zůstávají hlavní při testování PCR testy.

Jaroslav Flegr / Zdroj: youtube.com

Místopředseda vlády Karel Havlíček také sdělil, že žvýkačkové testy už byly doručeny a měly by brzy projít certifikací. Kdy je ale bude možné použít nebo koupit zatím není známo.

PSALI JSME: ŠLACHTA PREZENTOVAL SVÉ POLITICKÉ HNUTÍ PŘÍSAHA: CHCE SE ZÚČASTNIT VOLEB DO SNĚMOVNY NA PODZIM A NEBUDE ZVYŠOVAT LIDEM DANĚ A VĚK PRO ODCHOD DO PENZE

PŘIPOMÍNÁME: DANIELA PÍSAŘOVICOVÁ REAGOVALA NA SLOVA JAKUBA PRACHAŘE O SVATBĚ: „JE VTIPNÝ, A TO JE CELÉ, CO VÁM ZATÍM MŮŽU ŘÍCT“

Share