Kabinet bude jednat o případu Vrbětic: Premiér chce zveřejnit zprávu Bezpečnostní informační služby

Premiér Andrej Babiš uvedl, že by se dnes vláda měla zabývat případem zapojení ruské tajné služby do výbuchů ve Vrběticích. Politik rovněž chce, aby byla zveřejněna zpráva Bezpečnostní informační služby, která ji připravovala. Vláda by měla projednat i dostavbu Dukovan a vyhoštění českých pracovníků ambasády z Ruska. Informuje o tom ČT24.

Andrej Babiš / Zdroj: youtube.com

Česká vláda se rozhodla vyhostit 18 pracovníků ruského velvyslanectví poté, co se ukázalo, že tajné služby GRU mají vztah k výbuchům munice na skladech ve Vrběticích v roce 2014.

Jan Hamáček a Andrej Babiš / Zdroj: youtube.com

Rusko rovněž na situaci reagovalo a vyhostilo 20 českých zaměstnanců ambasády z Moskvy. To však hodně překvapilo Jana Hamáčka, který nyní vede ministerstvo zahraničí.

Zpravodaj z Polska Tomasz Dawid Jedruchów pro Českou televizi řekl, že si Rusko v poslední době vyhrazuje možnost odpovědi buď symetrické nebo adekvátní. Rusko v Česku má údajně mnohem více zaměstnanců, než Česká republika v Rusku takže vyhoštěno bude méně diplomatů a více civilních zaměstnanců.

Jan Hamáček / Zdroj: youtube.com

Předpokládá se, že to není poslední krok, protože Rusko obviňuje Česko v tom, že ničí základní vztahy mezi zeměmi.

Hamáček říká, že Česko rovněž může reagovat na tyto kroky Ruska. Vláda tak může vyřadit ruskou společnost Rosatom z účasti na rozšíření Dukovan.

PSALI JSME: „JE TO NA VELICE DOBRÉ CESTĚ,“: PREMIÉR BABIŠ PROZRADIL TERMÍN DALŠÍHO ROZVOLŇOVÁNÍ, A KDY SE VRÁTÍME K NORMÁLU

PŘIPOMÍNÁME: ROMAN PRYMULA UVEDL, ŽE ZŘEJMĚ RUSKÁ VAKCÍNA SPUTNIK V V ČESKU NEBUDE: JAK SE ZMĚNILA SITUACE PO ROZTRŽCE S RUSKEM

Share