Kornavirová epidemie znovu sílí a dokazují to denní počty nakažených osob. Data také ukazují, jak rychle se člověk dokáže nakazit. Promluvil o tom i epidemiolog Rastislav Maďar, který říká, že jsou tzv. „superpřenášeči“ s velkou virovou náloži a nemají žádné příznaky. Píše o tom web zivotvcesku.cz.
Reprodukční číslo se sice drží nad jedničkou a to znamená, že se nákaza šíří, o víkendu kleslo z 1,18 na 1,11. V laboratořích se ale zaznamenává nárůst nových případů.
Dle zveřejněných studií, nejvíce největší riziko pro okolí tvoří nakažená osoba, u které je koronavirus na začátku svého projevu. Kritické jsou prý prvních 5 dní po vzniku příznaků onemocnění. Nakazit lidi kolem sebe ale může osoba s koronavirem ještě i devátý den po začátku projevu nákazy.
„Je to velmi individuální,“ uvedl Maďar s tím, že kolem nás mohou být tzv. „superpřenášeči“. Ti mají velkou nálož viru a nemají příznaky onemocnění.
„Pacient s klinickými projevy nemoci je nejinfekčnější po jejich začátku,“ zdůraznil epidemiolog a dodal, že lidé bez příznaků nemohou včas reagovat. Jedná se ale o menšinovou skupinu, kterou vědci zatím moc neřešili.
Od začátku epidemie se v Česku nakazilo kolem 1,67 milionu lidí. 17. července přibylo 195 nových případů. V nemocnicích zůstává 29 pacientů s koronavirem.
Státní zdravotní ústav také zveřejnil údaje o tom, že v ČR 2 026 lidí se koronavirem nakazilo podruhé. Medián nakažených je kolem 40 let.
PŘIPOMÍNÁME: POLITICI UKÁZALI, KOLIK VYDĚLALI V MINULÉM ROCE A ZA CO NEJVÍCE UTRÁCELI: MNOHO Z NICH MUSÍ SPLÁCET HYPOTÉKY A ÚVĚRY