„Je potřeba podporovat dále Ukrajinu, aby obstála,“ uvedl Lipavský: Ukrajina bude jedním z prioritních témat pro ČR během předsednictví v Radě EU

Česká republika bude brzy předsedat Radě Evropské unie. Šéf české diplomacie Jan Lipavský uvedl, že Česko hodlá v tomto období klást důraz na podporu ukrajinského státu. Válečný konflikt mezi Ruskem a Ukrajinou bude podle něj jedním z důležitých témat některých akcí během předsednictví. Premiér Petr Fiala už dříve řekl, že Ukrajina bude jedním z prioritních témat pro ČR při předsednictví v Radě EU. Informuje o tom web ct24.ceskatelevize.cz.

Jan Lipavský se nedávno setkal s ministry z jiných členských států a symbolicky převzal vedení pro budoucí jednání. Ministři také diskutovali, zda by se Ukrajina měla získat status kandidáta na členství v EU.

Jan Lipavský / Zdroj: youtube.com

Český ministr zahraničí předpokládá, že summit evropských lídrů by takový status pro Ukrajinu mohl schválit. Myslí si to, protože pozitivně o tom minulý týden mluvil francouzský prezident, německý kancléř a italský premiér, tehdy byli v Kyjevě.

Podle Jana Lipavského válečný konflikt pokračuje a zástupci západních států si uvědomují, že by se něco mělo stát. Myslí si, že by Evropská unie měla proto udělat určitý krok.

Jan Lipavský / Zdroj: youtube.com

Nyní však ministr nemůže říci, zda tento návrh podpoří všech 27 lídrů členských zemí Evropské unie. Evropská komise ale minulý týden doporučila udělit tento status Ukrajině a Moldavsku. Pro tento návrh se vyslovil i šéf Nizozemské diplomacie.

„Je potřeba podporovat dále Ukrajinu, aby obstála v té válce, kterou proti ní vede Rusko, a je potřeba pokračovat i v humanitárních aktivitách,“ prohlásil Jan Lipavský.

Jan Lipavský / Zdroj: youtube.com

Evropské země jsou připraveny dále finančně pomáhat Ukrajině, aby si mohla zajistit určité potřeby a také posílat ukrajinské armádě zbraně. Česko a některé další státy chtějí, aby Evropská unie ještě trochu financovala péči o běžence.

PSALI JSME: ÚSPORNÝ TARIF PRO DOMÁCNOSTI: KOLIK PENĚZ MŮŽE STÁT LIDEM KOMPENZOVAT

PŘIPOMÍNÁME: „NÁSLEDKY VÁLKY JSOU ČÍM DÁL NEBEZPEČNĚJŠÍ“: BORRELL OZNAČIL RUSKOU BLOKÁDU MILIONŮ TUN UKRAJINSKÉHO OBILÍ ZA VÁLEČNÝ ZLOČIN

Share