Je mi padesát: Vypadl jsem z moderního světa a nevím, jak se teď dostat zpátky

Pro ty, kterým je padesát jako mě…

Faktem je, že nemůžu žít v tomto světě, vyhazovat věci a měnit je na další model, jen proto, že někdo přišel s tím, že tam přidá novou funkci nebo ji trochu zmenší…

Elektrospotřebiče / ilustrační foto / Zdroj: storeinteriors.ru

Není to tak dávno, kdy jsme s manželkou prali dětské pleny, vyvěšovalo jsme je na laně s dalšími věcmi a pak jsme je žehlili a skládali, abychom je mohli znovu využít..

A naše děti, sotva vyrostly a přivedly své vlastní děti, se okamžitě zapojily do vyhazování všeho na světě, včetně plenek. Bez váhání přešli na jednorázové.

Jsem z doby, kdy se věci kupovaly na celý život. Navíc se kupovaly i pro další generace. Lidé zdědili nástěnné hodiny, jízdní kola, fotoaparáty, jídelní servisy, sklenice a dokonce i tácky.

Auto se nyní musí měnit každé tři roky, jinak jste nula… i když je auto v dobrém stavu a na zaplacení nového je třeba se dostat do celoživotních dluhů…

Život / ilustrační foto / Zdroj: orthodoxy.org.ua

Ano, chápu, také jsme měli velký problém: nikdo nám nevysvětlil, co se může hodit a co ne, a tak my nevyhazujeme nic.

A s tímto zvykem ukládat (protože jsme ještě respektovali tradice). Zachovali jsme i pupeční šňůru prvního syna, mléčný zub druhého, kresbu z mateřské školy, první pramen vlasů z kadeřnictví děti.. Ale dnes je absolutně vše jednorázové.

Snažím se však neříkat, že dnes se stávají jednorázovými nejen elektrospotřebiči … že manželství a dokonce i přátelství se stávají jednorázovými. Ale vyvaruji se chyby při porovnávání lidí s věcmi.

Život / ilustrační foto / Zdroj: econet.ua

Kousám se do jazyka, abych nemluvil o ztrátě naší vlastní identity, vyřazené kolektivní paměti a křehké minulosti … O našem osvobození od morálky, pokud jde o obchod … Nebudu to dělat.

Nebudu plést témata dohromady, a nebudu říkat o tom, že to, co bylo věčné přidělili termín platností, a momentální potěšení se snaží udělat věčným. Stejně tak, jako budu mlčet o tomu, že i vztahy mění na více nové, jakmile u partnera se objeví břicho nebo první vrásky..

Věci / ilustrační foto / Zdroj: econet.ua

Ten rozhovor je jen o plenkách a elektrospotřebičích.

V opačném případě, pokud se vše promíchá, musím vážně uvažovat o tom, že bych svou manželku odevzdal část platby za jinou, s menším počtem najetých kilometrů a nějakou novou funkcí. Ale na tento svět neustálých aktualizací jsem příliš pomalý a riskuji, že mě předběhne.

Věci / ilustrační foto / Zdroj: econet.ua

PSALI JSME: NOVÝ SOCIOLOGICKÝ PRŮZKUM UKÁZAL NÁLADU ČECHŮ V DOBĚ COVIDU: „PROJEVUJE SE ZDE MIMOŘÁDNĚ VELKÝ CHAOS“

PŘIPOMÍNÁME: MODERNÍ NÁVRH NA VÝSTAVBU PAVILONU V CENTRU PRAHY: CO MŮŽE ZABRÁNIT BUDOVÁNÍ

Share