Jana Maláčová a Matěj Stropnický promluvili o plánu na řešení problémů s byty v Česku: jak hodlají jednat

Šéfka resortu práce a sociálních věcí Jana Maláčová spolu se svým poradcem Matějem Stropnickým natočila nové předvolební video. Mluvili o bytové politice. Jak by sociální demokraté chtěli zlepšit situaci s byty? Informuje o tom server iDNES.cz.

Jana Maláčová a Matěj Stropnický v tomto videu uvedli, že v Česku je velký problém s byty. Hovořili například o tom, že nyní v Česku peníze na nákup bytů mají jen spekulanti.

Jana Maláčová / Zdroj: youtube.com

Uvedli, že ceny bytů v meziročním srovnání vzrostly v celostátním průměru o 16 procent. Za koupi například bytu v Praze s plochou 70 metrů čtverečních bude třeba zaplatit v průměru 8,5 milionu Kč.

Dodali, že v české metropoli je nyní zhruba 70 tisíc prázdných bytů. ČSSD proto navrhuje vlastní variantu, jak by se problém s bydlením v Česku vyřešila.

Matěj Stropnický / Zdroj: youtube.com

Maláčová a Stropnický popsali několik bodů, které už fungují v západních zemích. Tak například navrhují založit státní bytový fond, který by byty vykupoval a potom je pronajímal za regulované nájmy. Podobný systém už funguje v německé metropoli.

Podle nich by se mělo každý rok stavět 10 tisíc státních bytů. Pět procent z počtu bytů by zůstalo v rukou státu, tak to dělají například v Mnichově.

Jana Maláčová / Zdroj: youtube.com

„My jsme navíc připravili a předložili zákon o družstevním bydlení, jako to mají ve Vídni. 15 tisíc bytů ročně a až o třetinu levněji než od developerů,“ řekla Jana Maláčová. O tomto zákonu ani nikdo nechtěl hlasovat, a tak stále leží v Parlamentu.

Pro regulaci a financování podobných projektů mají také plán. Například chtějí obnovit výnos daně z převodu nemovitostí. Tuto daň ale bude muset zaplatit prodavač.

Matěj Stropnický / Zdroj: youtube.com

Chtěli by prosadit progresivní zdanění. To znamená, že daň by zůstala stejná pro lidi, kteří by žili v bytech, ale začala by se zvyšovat pro ty, kteří mají mnoho nemovitostí. To by ovlivnilo ty, kteří často kupují a prodávají byty.

Kromě toho navrhují zavést sankce, pokud bude byt neobsazen do půl roku. Podle nich by to umožnilo snížit nájmy. Dodali, že stát by měl pomoci části lidí s nákupem bytů.

V minulém společném videu hovořili o tom, že ČSSD je proti privatizaci České pošty a Českých drah.

Jana Maláčová kandiduje v Praze, vede kandidátku. Na druhém místě kandidátky v hlavním městě je Matěj Stropnický.

PSALI JSME: HERCI SERIÁLU SLUNEČNÁ JEZDÍ PO ČESKU A SETKÁVAJÍ SE SE SVÝMI FANOUŠKY: EVA DECASTELO PROZRADILA, ŽE HODLAJÍ NAVŠTÍVIT POSLEDNÍ DVĚ MĚSTA

PŘIPOMÍNÁME: JAN NEDVĚD OSLAVIL SVÉ PĚTASEDMDESÁTÉ NAROZENINY: JAK SE CÍTÍ ZNÁMÝ ZPĚVÁK PO ODCHODU SVÉHO BRATRA FRANTIŠKA

Share