Jan Hrušínský napsal dojemný příspěvek o Blance Bohdanové: legendární herečku si pamatuje už od dětství

V neděli ve věku 91 let zemřela legendární herečka Blanka Bohdanová. Herec a principál Divadla Na Jezerce Jan Hrušínský proto napsal na Facebook příspěvek, ve kterém na ni vzpomínal. Podle něj herečka patřila k jeho životu.

Jan Hrušínský začal svůj příběh tím, že v padesátých letech hrál jeho otec u známého ředitele Oty Ornesta. Bylo to nejlepší období života jeho tatínka, protože tehdy s ním bylo mnoho přátel, mezi nimiž byla i Blanka Bohdanová.

Jan Hrušínský / Zdroj: youtube.com

Tehdy hráli v Komorním divadle a zhlédnout jejich představení chodilo mnoho obyvatel české metropole. Kromě Hrušínského a Bohdanové všichni znali tak skvělé herce jako Kemr, Macháček a mnoho dalších.

Všichni věděli, že když přijdou do divadla, tak si večer užijí. Jan Hrušínský vzpomíná, že když byl ve čtvrté nebo páté třídě, otec byl často zaneprázdněný, zkoušel s Blankou Bohdanovou a dalšími herci.

Blanka Bohdanová / Zdroj: youtube.com

Tehdy už mnoho z nich hrálo v Národním divadle. Diváci si jejich představení čas od času užívali. Situace se ale změnila poté, co do země přišli Rusové.

„Táta reagoval po svém. Režíroval v Národním divadle výtečnou hru o pronásledování a upalování lidí – Millerovu Zkoušku ohněm,“ napsal Jan Hrušínský.

Jan Hrušínský / Zdroj: youtube.com

V této hře hlavní roli ztvárnila právě Blanka Bohdanová. Ale netrvalo to dlouho, po nějaké době byla tato hra zakázána.

Během zhruba dvaceti let herci, kteří byli i přátelé, nemohli nic dělat spolu. Po roce 1989 však všichni opět pocítili svobodu a bylo možné něco dělat znovu společně.

Blanka Bohdanová / Zdroj: cas.sk

Ivan Rajmont se stal šéfem činohry Národního divadla a nabídnul Janu Hrušínskému angažmá. Proto se setkal s legendární herečkou na scéně Stavovského divadla.

Po nějaké době založil Jan Hrušínský své Divadlo Na Jezerce. Blanka Bohdanová hrála potom i v jeho divadle. Když teď vzpomíná na herečku a na to, jak hráli v 50. a 60. letech, cítí zároveň radost i smutek.

Jan Hrušínský / Zdroj: youtube.com

Na závěr dodal, že spolu s manželkou kdysi koupili obraz, který namalovala Blanka Bohdanová. Na obrazu je vidět sluneční světlo a na větvi stromu sedí dva ptáci, což pro ně v jistém smyslu symbolizovalo štěstí.

PSALI JSME: V NEDĚLI TENTO SVĚT OPUSTILA BLANKA BOHDANOVÁ: CO MOHLO BÝT PŘÍČINOU JEJÍHO ODCHODU

PŘIPOMÍNÁME: VYBRALA JSEM SI MANŽELA, NE SYNA: TEĎ SVÉHO ČINU LITUJI

Share