Jan Hamáček uvedl, že nyní není důvod vyhlašovat nouzový stav: Nevylučuje ale, že by v budoucnu mohla být zavedena přísná opatření

Podle ministra vnitra a šéfa Ústředního krizového štábu Jana Hamáčka (ČSSD) nyní nevidí důvod vyhlásit nouzový stav. Resort zdravotnictví vysvětlil, že kvůli špatné epidemické situaci ve čtyřech krajích by bylo nutné zavést nouzový stav. Ministr vnitra ale také řekl, že pokud jde o nedostatek zdravotnického personálu, mohou hejtmani vyhlásit stav nebezpečí. Informuje o tom CNN Prima News.

Pokud by byl vyhlášen nouzový stav, umožnilo by to znovu povolat zdravotníky do nemocnic. Podle resortu zdravotnictví by to byl důvod, proč by vláda takový krok mohla udělat.

Jan Hamáček / Zdroj: youtube.com

V některých zdravotnických zařízeních už zdravotníkům pomáhá 150 vojáků. Také členové krizového štábu v pondělí schválili dalších 44 žádostí o pomoc.

Jan Hamáček uvedl, že je nutné postupovat podle krizového zákona, to znamená, že každé opatření musí být odůvodněno.

Jan Hamáček / Zdroj: youtube.com

Vysvětlil, že pokud zatím čtyři kraje požadují zavedení pracovní povinnosti pro zdravotníky, je možné vyhlásit stav nebezpečí, který vyhlašují hejtmani.

Krizový štáb tuto informaci předal resortu zdravotnictví a požádal o stanovisko samotné kraje. Podle ministra vnitra s takovým rozhodnutím souhlasil předseda Asociace krajů a hejtman Jihočeského kraje Martin Kuba (ODS).

Martin Kuba / Zdroj: youtube.com

„Zasednou jednotlivé krizové štáby. Pokud se ukáže, že situace není zvladatelná krajskými prostředky, může se do toho vložit stát,“ řekl Jan Hamáček.

Podle hejtmana Jihomoravského kraje Jana Grolicha (KDU-ČSL) by vyhlášení stavu nouze bylo logickým krokem kvůli nové vlně epidemie. Říká, že je situace již nyní kritická a v jeho kraji už jsou nemocnice nuceny si vzájemně pomáhat.

Jan Grolich / Zdroj: youtube.com

Předseda vlády v demisi Andrej Babiš hovořil o tom, že v Česku už nebude žádný lockdown. Jan Hamáček má ale trochu jiný názor, a to, že nelze vyloučit jakékoli opatření.

Podle něj je třeba podniknout kroky, které by pomohly zpomalit šíření viru.

Andrej Babiš / Zdroj: youtube.com

V poslední době se velmi diskutované stalo téma povinného očkování. Například jsou návrhy, aby očkování bylo povinné pro zástupce některých profesí. V sousedním Rakousku už bylo oznámeno, že očkování bude povinné pro všechny od 1. února.

Jan Hamáček dodal, že pracovní skupina bude diskutovat o tématu povinného očkování v některých profesích. Osobně by byl ochoten podpořit stejnou cestu, jakou si zvolilo Rakousko.

Jan Hamáček / Zdroj: youtube.com

Upřesnil ale, že řekl svůj osobní názor, nikoliv názor vlády či České strany sociálně demokratické.

PSALI JSME: „OSOBNĚ BYCH ŠLA I CESTOU POVINNÉHO OČKOVÁNÍ“: PAVLA SVRČINOVÁ ŘEKLA, ŽE VLÁDA UVAŽUJE O VYHLÁŠENÍ NOUZOVÉHO STAVU

PŘIPOMÍNÁME: TO VÁS DOJME K SLZÁM: KATKA ŽBIRKOVÁ ZVEŘEJNILA SOUKROMÝ DOPIS OD MEKYHO

Share