Jan Hamáček řekl, že by se děti mohly vrátit do škol, kdyby se testovalo dvakrát týdně: starší žáci by se mohli testovat sami

Šéf Ústředního krizového štábu a ministr vnitra Jan Hamáček na tiskové konferenci prozradil, jaký by mohl být plán postupného návratu žáků do škol. Podle něj by bylo dobré se orientovat na model, který se realizoval v Rakousku, a to testování žáků dvakrát týdně. Dodal, že žáci starších ročníků by se mohli testovat sami. Píše o tom CNN Prima News.

Jan Hamáček uvedl, že se pokusí vzít příklad z rakouského modelu. K tomu by bylo nutné použít antigenní testy a testovat jednu osobu alespoň dvakrát týdně.

Jan Hamáček / Zdroj: youtube.com

Ministr vnitra připouští, že by se starší žáci mohli sami testovat. K tomu by ale bylo nutné použít neinvazivní testy, kde by se bylo možne jednoduše odebírat vzorek.

Ale nejdůležitějším problémem pro realizaci tohoto scénáře bude logistika. Počet testů potřebných pro každou školu bude velký, takže bude nutné zajistit správné doručení.

Jan Hamáček / Zdroj: youtube.com

Česká vláda by se proto ráda připojila k rakouským dodávkám. Jde o dodání velkého počtu antigenních testů.

„Naší ambicí je, abychom kompletní materiál předložili do pondělí, aby jej vláda schválila a my měli 14 dní na pilotní projekty, kde si proces otestovat v praxi,“ řekl Jan Hamáček.

Jan Hamáček / Zdroj: youtube.com

Dodal, že na začátku března by se měl uskutečnit návrat maturantů do lavic. Řekl také, že je nutné, aby byl nouzový stav prodloužen, jinak by realizace tohoto plánu byla zkomplikována.

Jan Hamáček / Zdroj: youtube.com

Pokud nebude fungovat nouzový stav, bude podle jeho slov obtížné zajistit potřebný počet testů pro děti. Vláda jednala o možnosti prodloužení s opozičními stranami, ale zatím bez výsledků.

PSALI JSME: ANDREJ BABIŠ POŽÁDAL VŠECHNY, ABY SE CHRÁNILI PŘED NOVÝMI MUTACEMI KORONAVIRU: POSLANCI MOHOU NEPRODLOUŽIT NOUZOVÝ STAV

PŘIPOMÍNÁME: „ROZHODNĚ NENÍ PRAVDA, ŽE MI VE SLUNEČNÉ MÁLO PLATÍ“: EVA BUREŠOVÁ, ODHALILA KOLIK DOSTAVA PENĚZ

Share