Jaké změny důchodů bude prosazovat nová vláda: detaily odhalila koaliční smlouva

Pětikoalice podepsala koaliční smlouvu, ve které se mimo jiné zavazují reformovat důchodový systém. Ten ovlivní všechny důchodce. Informuje o tom web ceskeduchody.cz.

Důchodová reforma by měla rozšířit systém se dvou do tří pilířů a inspirovat se nová vláda chce ve Švédsku. Uvádí se to v koaliční smlouvě, která byla podepsána SPOLU a PirSTAN v pondělí.

Petr Fiala, Markéta Pekarová Adamová, Marian Jurečka / Zdroj: youtube.com

„Důchod se bude skládat ze dvou hlavních složek a třetí dobrovolné,“ je napsáno v koaliční smlouvě s tím, že se základní garantovaná složka zvýší a zásluhová část se bude počítat z odvodů a vychovaných dětí.

K možné změně dojde ve třetím pilíři. Ten projde analýzou a měl by být zřízen například státní či veřejný fond. Funguje to tak ve Švédsku.

Markéta Pekarová Adamová, Petr Fiala a Ivan Bartoš / Zdroj: youtube.com

Ve smlouvě se ale neuvádí žádné detaily. Jan Skopeček z ODS již však říkal, že si lidé v budoucnu budou muset víc šetřit, protože státní důchody budou nižší. „Podíl státního důchodu bude menší pro budoucí důchodce,“ podotkl Skopeček.

Rovněž se koalice zatím neprozradila, jak to bude s valorizaci, i když se o její zrušení ve smlouvě nepíše. Neuvádí se také ale o navýšení nad rámec zákonné valorizace, k čemu v posledních letech důchodci byli zvyklí.

Petr Fiala / Zdroj: youtube.com

Nová vláda ale chystá možnost pro děti nebo vnuky platit 1 % svého důchodového pojištění rodičům nebo prarodičům.

Není zatím ani známo, jak se bude vyvíjet minimální počet let důchodového pojištění. Ta nyní činí 35 let a mnoho seniorů na důchod nakonec nemá nárok.

Důchodci / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

Ve hře je dřívější odchod do důchodu pro lidí v náročných profesích. Původně tento návrh nebyl schválen.

Vláda má v plánech také vrátit standardní dobu studia do náhradní doby, vylepšit důchodovou kalkulačku, dát bonus za vychované děti už dnešním důchodkyním či zvýšit vdovské a vdovské penze.

PSALI JSME: BARTOŠ ŘÍKÁ, ŽE VÝSLEDKY VOLEB HO ZKLAMALY A PROZRADIL, JAKÉ MĚL EMOCE: PIRÁTI NYNÍ ŘEŠÍ ANALÝZU, KTERÁ NAZNAČUJE PORUŠENÍ KOALIČNÍ DOHODY PARTNERY ZE STAN

PŘIPOMÍNÁME: „VLÁDA CHCE PŘEDAT REPUBLIKU V CO NEJHORŠÍM STAVU“: JAROSLAV FLEGR ŘEKL, PROČ VLÁDA NEBOJUJE S EPIDEMIÍ A CO SE MŮŽE STÁT V BUDOUCNU

Share