Jaké mohou být změny v systému PES: negativní testy pro návštěvy restaurací a pravidla nošení roušek

Bývalý ministr zdravotnictví Jan Blatný ještě před svým odvoláním hovořil o tom, že ministerstvo začalo vyvíjet nový systém PES. To by nyní musel dokončit nový šéf resortu Petr Arenberger. Podle toho, co je již známo, je pravděpodobné, že pro celou řadu aktivit bude nutné mít s sebou negativní výsledek testu na koronavirus. Píše o tom CNN Prima News.

Nový systém PES by měl být systémem rozvolňování a řízení opatření. CNN Prima News uvádí, že možná tento systém bude veřejnosti představen již 9. dubna.

Petr Arenberger / Zdroj: youtube.com

Šéf resortu zdravotnictví Petr Arenberger řekl, že na systému se zatím pracuje. Kdy přesně bude práce dokončena, neřekl, ale oznámí to.

Podle pracovní verze nového systému bude důležitým bodem pro návrat k normálu negativní výsledek testu na koronavirus.

Petr Arenberger / Zdroj: youtube.com

Právě negativní test by umožnil lidem navštěvovat restaurace, kadeřnické salony nebo jiné služby. Předpokládá se, že restaurace budou moci fungovat ve třetím stupni.

V restauracích by zřejmě nemělo být více než 50 procent možných zákazníků a u jednoho stolu by měli být maximálně 4 lidé.

Restaurace / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

Majitelé restaurací kvůli tomu měli několik otázek, například kdo v restauracích bude tyto testy kontrolovat a jak to bude dělat.

Navíc se domnívají, že pokud by to měly být výsledky testů z akreditovaných laboratoří, spíše by to odradilo mnoho potenciálních zákazníků.

Testování na koronavirus / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

V novém systému bude také uvedeno téma nošení roušek a respirátorů. Nový ministr zdravotnictví předpokládá, že někdy v létě už bude možné chodit po ulicích bez roušek, ale bude to ještě nutné v obchodech a podobně.

PSALI JSME: „JE TĚŽKÉ MÍT ZA ZÁDY HYPERAKTIVNÍHO PREMIÉRA BABIŠE, KTERÝ SE DO VŠEHO PLETE“: MILAN KUBEK PROZRADIL, CO BY MĚL PETR ARENBERGER DĚLAT NA POSTU MINISTRA ZDRAVOTNICTVÍ

PŘIPOMÍNÁME: RUSKO OBVINILO SLOVENSKO ZE SABOTÁŽE A CHCE VRÁTIT VAKCÍNU SPUTNIK V: PODLE KREMLU PORUŠILI SLOVÁCI KONTRAKT

Share