Jak se v Česku změní důchodový systém a koho se dotkne: o reformě promluvil ministr financí Zbyněk Stanjura

Vláda chce během svého funkčního období schválit důchodovou reformu a nyní o své vizi promluvil i šéf státní kasy Zbyněk Stanjura. Politik uvedl, že se lidé nemohou počítat jenom s podporou státu a budou muset si během aktivního života spořit. Informuje o tom web ceskeduchody.cz.

Stanjura podotkl, že stát samostatně nemůže zabezpečit důchody a reforma bude také předpokládat i spoření lidí před odchodem do důchodu.

Zbyněk Stanjura / Zdroj: youtube.com

„Myšlenka budoucích důchodů je taková, že bude existovat zaručená, solidární část a pak část, na niž by si lidé měli střádat celý svůj aktivní život,“ vysvětlil ministr financí s tím, že za to může mimo jiné demografický vývoj.

Zbyněk Stanjura dodává, že se chleba začne lámat již za několik let, kdy do penze budou odcházet silné ročníky a bude se zmenšovat počat lidí, kteří systém naplňují.

Zbyněk Stanjura / Zdroj: youtube.com

Šéf resortu proto zdůrazňuje, že důchod není pojistka a lidé musí pochopit, že si na důchod nevydělávají během aktivního života, ale dostávají je díky sociálnímu pojištění pracujících.

Sociální pojištění by proto spíše jmenoval sociální daní.

Důchodci / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

Dle slov Stanjury reforma se bude týkat lidí pod 45 let, aby měli čas přizpůsobit se důchodovým změnám. Ministr řekl, že děti by měli mít možnost přispívat na důchody svým rodičům a mít možnost efektivně spořit.

Vláda hodlá o podobě reformy diskutovat s opozicí, aby ji následně nezrušila.

Psali jsme:„Jsem plačka a nestydím se za to“: Alice Bendová přiznala, proč nedokáže zadržet slzy

PSALI JSME: FIALA HÁJÍ PRODLOUŽENÍ NOUZOVÉHO STAVU: PREMIÉR ŘEKL, JAK DLOUHO BY MĚL TRVAT A PROČ HO VLÁDA PROSAZUJE

PŘIPOMÍNÁME: THE WALL STREET JOURNAL: ABRAMOVIČ A DALŠÍ ÚČASTNÍCI MÍROVÝCH JEDNÁNÍ MEZI MOSKVOU A KYJEVEM MĚLI ÚDAJNĚ PŘÍZNAKY OTRAVY

Share