Fiala hájí prodloužení nouzového stavu: premiér řekl, jak dlouho by měl trvat a proč ho vláda prosazuje

Ministerský předseda Petr Fiala chce prodloužit nouzový stav až do konce května. Důvodem je příchod uprchlíků z Ukrajiny. Sněmovna o tom bude rozhodovat v úterý. Nyní se ale diskutuje, jestli prodloužení stavu nouze více než o měsíc je v souladu s předpisy. Informuje o tom web echo24.cz s odkazem na Českou televizi.

„Poctivě říkáme, že do konce května budeme nouzový stav potřebovat, potom uvidíme co dál,“ prohlásil předseda vlády s tím, že za měsíc vláda situaci s uprchlíky nevyřeší.

Petr Fiala / Zdroj: youtube.com

Fiala se nebojí, že by opozice prodloužení nouzového stavu napadla u Ústavního soudu a zdůraznil, že tento krok není určen pro omezení občanů a je potřebný pro nákupy a vyřešení krize s uprchlíky.

Nouzový stav by se měl prodloužit do 31. květná, i když se v dokumentech uvádělo i datum 3. července. Předseda vláda podotkl, že to byl návrh ministerstva vnitra.

Petr Fiala / Zdroj: youtube.com

Prodloužení stavu nouze podporuje i šéfka dolní komory Parlamentu Markéta Pekarová Adamová, která také řekla, že situaci ovlivňuje právě uprchlická krize.

Markéta Pekarová Adamová / Zdroj: youtube.com

Poslankyně Alena Schillerová za ANO podporuje prodloužení nouzového stavu na 30 dní a nechce dávat kabinetu bianco šek na 58 dnů.

PSALI JSME: „MÁME ZA SEBOU STO DNŮ NAŠÍ VLÁDY“: PETR FIALA PROMLUVIL O DĚDICTVÍ PO PŘEDCHOZÍM KABINETU A ŘEKL, CO SE NOVÉ VLÁDĚ UŽ PODAŘILO UDĚLAT

PŘIPOMÍNÁME: BELLINGCAT: PUTIN JE PŘIPRAVEN POUŽÍT JADERNÉ ZBRANĚ, JEHO ROZKAZ ALE NEMUSÍ BÝT UPOSLECHNUT

Share