Jak se může situace s koronavirem dále vyvíjet: Jaroslav Flegr předpokládá, že dalším velkým problémem může být chřipka

Epidemická situace se zlepšuje, očkování v Česku pokračuje, vše vypadá tak, že už za pár měsíců se život může vrátit do normálních kolejí. Evoluční biolog a parazitolog Jaroslav Flegr vyjádřil svůj názor na možnou budoucnost naší země na svém blogu na iDNES.cz.

Jaroslav Flegr připustil, jak by se epidemická situace mohla dále vyvíjet. Podle něj bude v blízké budoucnosti méně nákaz a úmrtí díky testování a vakcíně.

Jaroslav Flegr / Zdroj: youtube.com

Zároveň se ale obává silné vlny chřipky a že se koronavirus může na podzim a v zimě znovu aktivně šířit, i když už to tak silné nejspíš nebude.

Teplejší počasí sníží nakažlivost viru, říká profesor. To by mělo snížit počet nových případů nákazy v následujících dvou měsících.

Jaroslav Flegr / Zdroj: youtube.com

Dodal, že testování bude pravděpodobně ještě více využíváno a brzy se život začne vracet do normálních kolejí. Také podle něj by se měla zlepšit situace v nemocnicích a snížit zátěž zdravotnictví.

V létě by se v Česku měly objevit nové účinné léky proti koronaviru. Jaroslav Flegr předpokládá, že i vakcíny z Ruské federace a ČLR budou schváleny v EU a budou využívány.

Jaroslav Flegr / Zdroj: youtube.com

Evoluční biolog a parazitolog mluvil i o výuce. Podle něj může výrazně pomoci PCR testování, díky němuž se do škol vrátí žáci a studenti.

Pravděpodobně budou otevřeny obchody, hospody, restaurace a další zařízení a pravděpodobně k tomu mohou být použity covid pasy.

Jaroslav Flegr / Zdroj: youtube.com

Mezi západními zeměmi jsou podle něj jen dvě cesty, jde buď o očkování, nebo o periodicky přísné a nepříliš účinné lokdowny.

Pokud příští zimu přijde další vlna koronaviru, pak prý už určitě nebude tak silná jako ta současná. Mohou se však objevit i problémy s chřipkou.

Jaroslav Flegr / Zdroj: youtube.com

Pan profesor předpokládá, že chřipka příští jaro může být větší problém než koronavirus. Hodlá proto letos poprvé v životě dostat vakcínu proti chřipce.

„Všechny výše uvedené závěry jsou mé osobní, jsou odvozené pouze z obecných zákonitostí evoluční parazitologie a epidemiologie a nemusí se tedy naplnit,“ dodal Jaroslav Flegr.

PSALI JSME: UŽ JE TŘEBA NĚKTERÁ OPATŘENÍ ROZVOLNIT: EXMINISTR ZDRAVOTNICTVÍ PRYMULA ŘEKL SVŮJ NÁZOR NA POKRAČOVÁNÍ LOCKDOWNU A NAVRHL, CO JE PRÁVĚ TEĎ POTŘEBA UDĚLAT

PŘIPOMÍNÁME: PRVNÍ NA SVĚTĚ: RUSOVÉ SCHVÁLILI DALŠÍ VAKCÍNU PROTI KORONAVIRU, TENTOKRÁT ALE PRO DOMÁCÍ MAZLÍČKY

Share