Pěstování pokojových květin v květináčích na okenním parapetu je dlouholetou tradicí. Ale oblíbený koníček má i své nevýhody, setkávají se s nimi jak zkušení pěstitelé květin, tak začátečníci.
Stává se, že země v květináčích začíná být utažena nepříjemným bílým povlakem, začíná se v ní tvořit plíseň.
Dnes bychom vám chtěli prozradit o technice, která se jmenuje mulčování. Zde je několik plusu provedeni této techniky i u vás doma:
– atraktivní vzhled v květináčích bez plísní;
– půda udržuje vlhkost a rostlina zůstává v pohodlných podmínkách;
– krásné kameny a kousky kůry dlouho udržují atraktivní vzhled;
Co si vybrat pro mulčování doma
Říční písek, kamínky. To vše najdete na procházce. Musíte je však zahřát v troubě, aby se do květináče nedostala neznámá infekce. Poté písek můžete nasypat do vašeho květináče. Nasypat toho tam máte cca 1 centimetr. Tato metoda funguje zvláště dobře u kaktusů a dalších sukulentů.
Umělé kamenivo (keramzit). Obvyklé ho ukládají na dno květináče jako drenáž, ale také na povrchu vypadá slušně, hlavní věc je vybrat malé čisté kuličky. Zdobí povrch a póry shromažďují přebytečnou vlhkost.
Perlit a vermikulitem. Pokud tímto zakryjete povrch země, vypadá to také velkolepě. Hlavní věc, nesypte toho do květináče moc. Plně bude stačím 0,8-1 cm. A nezapomeňte na zalévání vaší květiny.
Skořápky ořechů. Vlašské ořechy již dlouho zdobí květináče. Složení skořápky zahrnuje přírodní antiseptikum, dává květince dodatečnou ochranu proti plísním, což rostlině jen prospěje.
Rašeliník. Velmi užitečný pro rostliny, mech chrání kořeny před téměř jakoukoli hrozbou. Pokrývá půdu, vyrovnává mikroklima kolem sazenic, ničí bakterie a hnilobu. V květináči vypadá velmi pěkně. Ideální pro tropické rostliny: kapradiny, orchideje, monstery.
PSALI JSME: POKOJOVÉ KVĚTINY, KTERÉ PŘINÁŠEJÍ BOHATSTVÍ A POZITIVNÍ ENERGII