Jak charity a obce rozdělují peníze určené na obnovu po tornádu: někteří lidé mluví o nespravedlnosti

Obce a různé charitativní nadace dostaly peníze na obnovu regionu po tornádu. Nyní však musí vyřešit otázku, jak bude spravedlivé tyto prostředky rozdělit. Kvůli tomu se neobešlo i bez problémů. Informuje o tom portál Seznam Zprávy.

V postižené tornádem oblasti je mnoho rodin, které potřebují pomoc. Tornádo sice bylo jedno, ale pro každého člověka byly následky tornáda individuální.

Tornádo / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

Například Kryštof Petr stavěl dům a ten byl zničen, pro jeho rodinu je problém, že jejich dům nebyl pojištěn. Už dostali pomoc od charitativních organizací ve výši 500 tisíc Kč a jsou za to vděční, další pomoc však získat nemohou.

Požádali o poskytnutí další pomoci ve výši 150 tisíc Kč. „Nám řekli, že nemáme na nic nárok,“ uvedl pan Petr. Rád by se dozvěděl podrobnější informace, proč se právě takto rozdělují prostředky.

Následky tornáda v Česku / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

Podle jeho slov jim bylo sděleno, že pro jejich rodinu ještě byla založena sbírka na Donio.cz.

Mluvčí diakonie Ivo Mareš uvedl, že organizace se dohodly, že se budou vyhýbat jakýchkoli nespravedlností, ale dosažení plné spravedlnosti je velmi obtížné.

Následky tornáda v Česku / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

Dodal, že chápe, že pro některé lidi může být nepříjemné, že u jejich sousedů obnova domu může probíhat rychleji, než u nich samotných. Podle něj se nyní snaží pomoci především těm, kteří tuto pomoc potřebují nejvíce.

Celkem nyní spolupracuje 9 organizací. Během první etapy pomoci bylo mezi 150 rodin rozděleno 230 milionů Kč pomoci, během druhé etapy bude rozděleno dalších 200 milionů Kč.

Následky tornáda v Česku / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

Před rozdělením těchto peněz zástupci těchto organizací navštěvují tyto rodiny a provádějí dotazníkové šetření. Brzy také přijde již třetí fáze rozdělování pomoci.

Také nyní je téma rozdělování peněz aktuální i pro postižené obce, které na své transparentní účty dostaly zhruba 200 milionů Kč.

Následky tornáda v Česku / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

Například Lužice na Hodonínsku dostaly 58 milionů Kč. V obci bylo rozhodnuto, že určitá část peněz bude směřovat do rozpočtu obce, a další část peněz bude určena rodinám.

Podle starosty Tomáše Kláska se peníze pro rodiny rozdělí podle čtyř základních kategorií. Například 300 tisíc Kč budou moci získat ty rodiny, jejichž domy byly zničeny, 150 tisíc Kč jsou určeny pro ty, jejichž domy byly zničeny částečně, 100 tisíc dostanou ti, kterým byla zničena střecha a 50 tisíc bude určeno pro ty, jejichž domy byly poškozeny jen mírně.

Následky tornáda v Česku / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

V obci Moravská Nová Ves bylo rozhodnuto, že téměř všechny peníze budou převedeny do rozpočtu obce. Tyto peníze jsou potřebné pro obnovu veřejného majetku. V některých dalších obcích zatím nebylo rozhodnuto o rozdělení prostředků.

PSALI JSME: “JSOU LOKALITY, KDE UŽ JSOU VÝPADKY TÉTO PÉČE“: V ČESKU JE ZAZNAMENÁN NEDOSTATEK LÉKAŘŮ PRO DĚTI A DOROST

PŘIPOMÍNÁME: HANA MAŠLÍKOVÁ ODLETĚLA NA SPOLEČNOU DOVOLENOU SE SVÝM EXMANŽELEM ANDRÉM REINDERSEM: FANOUŠCI ALE NEMOPOHOU POCHOPIT, JESTLI JSOU ZNOVU ČESKÉ HVĚZDY ŠOUBYZNYSU SPOLU

ČTĚTE TAKÉ: „ZAČALO TO JEDNÍM PSEM, DNES MÁME ČTYŘI“: ALICE BENDOVÁ O PSÍCH ÚTULCÍCH. JAK HEREČKA POMÁHÁ ZVÍŘATŮM

Share